Maraş’ta Göbeklitepe’nin İzleri Bulundu

 

isediyani

Kürdistan’ın Şanlıurfa (Riha) ilinde bulunan ve “Dînlerin Beşiği” kabul edilen Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’nin izleri Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizde de bulundu.

 

     Kürdistan’ın Şanlıurfa (Riha) ilinde bulunan ve “Dînlerin Beşiği” kabul edilen Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’nin izleri Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizde de bulundu. Maraş’ta yer alan Domuztepe Höyüğü’nde, Göbeklitepe’deki dikilitaşları anımsatan “T” biçimli 5 cm’lik taştan yapılmış amulet bulundu.

     Pazarcık (Bazarcixa Nûh) ilçesine bağlı Kelibişler mahallesindeki höyükte, Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Halil Tekin tarafından 2013’te başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Höyükte 1996 yılında Britanyalı – ABD’li ortak projesi olarak başlanan, 2013’ten itibaren Türkiyeli bilim insanlarınca devam ettirilen çalışmalarda bulunan “T” biçimli ve stilize edilmiş insan görünümlü 5 cm’lik taştan yapılmış amulet, “UNESCO Dünya Miras Listesi”nde yer alan Urfa’daki Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’deki dikilitaşları anımsatıyor.

     Doç. Dr. Halil Tekin, Domuztepe’deki 2018 kazılarında dikkat çeken eserler bulunduğunu, bunlardan en önemlisinin, arkeolojide “amulet” diye tanımladıkları ve tılsımlı olduğuna inanılan nesneler olduğunu belirtti. Bulunan nesnenin, serpantinden (yılan taşı) yapılmış “T” biçimli, Göbeklitepe’den de çok iyi bildikleri simge olduğuna vurgu yapan Tekin, şöyle devam etti: “Göbeklitepe ile Domuztepe arasında zamansal olarak yaklaşık 1500 yıl fark var ancak T biçimli stilize insan görünümlü bu tür amuletlerin Domuztepe’de bulunuyor olması, daha önceki teorilerimizi destekler nitelikte karşımıza çıkıyor. Bu teorilerimiz, Toros Dağları’nın güneyindeki ilk yerleşik topluluklar olarak tanımlanan Göbeklitepe ve çağdaşı diğer yerleşim yerlerinin, kendisinden 1500 – 2000 yıl sonraki topluluklarla arasında kültürel bütünlük ve devamlılık olduğudur. Bunu da çıkan buluntulara baktığımızda anlıyoruz.”

     “Göbeklitepe ve çağdaşı olan diğer yerleşim yerleri, günümüzden yaklaşık 10000 yıl önce yerleşimlerini terkettiklerinde nereye gittiler?” sorusunun yavaş yavaş cevap bulduğunu anlatan Tekin, “Fazla bir yere gitmediler, yine bu coğrafyadaydılar. Sadece yeni koşullara kendilerini adapte ettiler, yeni yaşam biçimlerine kendilerini adapte ettiler ancak geçmişe dair hafızâlarındaki önemli unsurları da unutmadıklarını anlıyoruz. İşte Domuztepe, bu tür buluntuları bize sunan önemli yerleşimlerden bir tanesidir” dedi. Tekin, insan biçimli yaklaşık 5 cm’lik buluntunun sıradan bir amulet olmadığına dikkat çekerek, “Belki Göbeklitepe sakinlerinin bin yıllar önce yaşadıkları o mimarî unsurlar ki bunlar yaklaşık 5 m uzunluğunda ve 7 – 8 ton ağırlığında olan nesneler ama böyle ince taştan yapılmış nesneler aslında o hafızânın devamını gösteriyor. Göbeklitepe’den bazı izleri biz Domuztepe’de buluyoruz. Bulunan nesnenin boyna takılmış bir kolye olduğunu düşünüyoruz” dedi.

     İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı da Domuztepe’nin, Anadolu ve Mezopotamya’nın “Halaf” kültürünü taşıyan en büyük höyüğü kabul edildiğini, çalışmalarda ortaya çıkacak eserlerin kent turizmini canlandıracağına inandığını söyledi.

     AJANSLAR

     25 AĞUSTOS 2018

 

437 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir