Yakutistan’da 40 Bin Yıllık Donmuş Tay Bulundu

 

isediyani

Yakutistan’daki Batagai kraterinde donmuş olarak günümüze kadar ulaşan 40 bin yıllık bir tay bulundu.

 

 

     Bilim insanları, Rusya’nın Yakutistan bölgesindeki Batagai kraterinde donmuş olarak günümüze kadar ulaşan 40 bin yıllık bir tay buldu. Araştırmacılar, Batagai çöküntüsündeki donmuş toprağın, tayı mükemmel bir şekilde koruduğunu belirtiyor.

     “Tayın cesedi hiçbir zarar görmemiş. Hatta yelesi bile duruyor ve bu durum, bu derece eski bir ceset için oldukça nadir” diyen bilim insanları, tay öldüğünde en az iki aylık olduğunu tahmin ediyor ve omuz boyunun 98 cm olduğunu söylüyor. Yakutistan Mamut Müzesi Müdürü Semyon Grigoryev, “Bunun, 40 bin ilâ 30 bin yıl önce Yakutistan’da yaşayan bir tür atın yavrusu olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu ata Lenskaya ya da Lena Atı deniyordu ve genetik olarak bugün Yakutistan’da yaşayan atlardan farklıydı” diyor.

     Araştırmacılar çeşitli testler yapabilmek için atın yelesinden, sıvılardan, biyolojik sıvısından ve atın çevresindeki topraktan birer örnek aldılar. Grigoryev, “Tayın diyetini anlamak için bağırsaklarının içeriğini inceleyeceğiz. Daha sonra ise otopsi yapacağız” açıklamasında bulundu.

     Yaklaşık 40 bin yıl önce donmuş bu tayın, doğal bir tuzağa düşmüş olması gerektiğini tahmin ediliyor. Keşif gezisinde yer alan uzmanlar, bu tür bir doğal tuzağa girdikten sonra tayın boğulmuş olabileceği bir senaryo yazdılar.

     Paleontolojik görevden uluslararası bir Rus – Japon ekibi, Batagai çöküntüsü içinde ve 9 – 14 Ağustos tarihleri arasında Yakutistan’ın Verxoyanski bölgesindeki Yunyugen alanında çalıştı. Bu araştırma grubu, 11 Ağustos’ta tayı keşfettiklerini bildirdi ve 13 Ağustos’ta ise bazı dokuları korunmuş yünlü bir mamut iskeleti bulduklarını açıkladı.

     THE SIBERIAN TIMES

     25 AĞUSTOS 2018

 

451 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir