Kadın Dengbêj Raziye Kızıl Vefat Etti

 

isediyani

Dengbêj Gazîn olarak bilinen Raziye Kızıl, hayata veda etti. Ünlü Kürt kadın dengbêjin vefatı büyük üzüntüye neden oldu.

 

     Kürt kamuoyunda Dengbêj Gazîn olarak bilinen Raziye Kızıl, hayata veda etti. Ünlü Kürt kadın dengbêjin vefatı büyük üzüntüye neden oldu.

     Geçtiğimiz haftasonu kalp krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan Gazîn’in beyin ölümü dün akşam gerçekleşmişti. Cuma gününden bu yana Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde yatan ve dün beyin ölümü gerçekleşen Dengbêj Gazîn, bu sabah hayatını kaybetti.

     DENGBÊJ GAZÎN (RAZİYE KIZIL) KİMDİR?

     Dengbêj Gazîn olarak tanınan Raziye Kızıl, 1959 yılında Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Tatvan (Tûx) ilçesinde dünyaya geldi.

     Küçük yaşta dengbêjliğe başladı.

     14 yaşında iken evlendirildi.

     1990’lı yıllarda düğünlerde söylediği Kürtçe şarkılardan dolayı hakkında üç ayrı dâvâ açıldı, birinde 2 yıl ceza aldı, ertelendi.

     9 CD ve 1 tane de klibi bulunan Dengbêj Gazîn, 2010 yılında da Van’da ilk Kadın Dengbêj Derneği’ni kurdu ve derneğin başkanlığını yürütüyordu.

     Bugüne kadar birçok klam (stran) ve müzik eserini seslendiren Dengbêj Gazîn’in birçok çocuk ve genci de dengbêj olarak eğittiği de biliniyor.

     Sediyani Haber olarak Dengbêj Gazîn (Raziye Kızıl)’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine, talebelerine, hayranlarına ve tüm Kürt halkına başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     21 AĞUSTOS 2018

 

1230 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir