Kofi Annan Vefat Etti

 

isediyani

BM’nin ilk siyahî başkanı olan Kofi Atta Annan, bugün hayatını kaybetti.

 

 

     Birleşmiş Milletler (BM) teşkilâtının ilk siyahî başkanı olan Ganalı Kofi Atta Annan, bugün hayatını kaybetti. 8 Nisan 1938 Kumasi doğumlu olan Annan, 80 yaşındaydı.

     Gana’daki Fanti kavmine mensup bir ailenin çocuğu olan Kofi Annan, 8 Nisan 1938 tarihinde Henry Reginald Annan – Rose Eshun çiftinin çocuğu olarak, o zamanlar İngiliz sömürgesi olup ismi “Altın Kıyısı” (Gold Coast) olan Gana’da, ülkenin güneyindeki Kumasi şehrinde ikiz kardeşi Efua Atta ile birlikte doğdu.

     Babası Lever Brothers’ta ihracatçılık yapıyordu ve ailesinin durumu Gana’ya göre çok iyiydi. Bu durumları Kofi’nin 1870’lerde kurulan Mfantsipim adlı yatılı okula gönderilmesine yardımcı oldu.

     Üniversite eğitimini Gana, ABD ve İsviçre’de yaptıktan sonra BM’de çalışmaya başladı. Bütün iş hayatı boyunca Birleşmiş Milletler’in değişik branşlarında çalıştı. “Genel Sekreter” seçilmeden önce, “Genel Sekreter Müsteşarlığı” yapmaktaydı.

     13 Aralık 1996’da Mısırlı Butrus Butrus Ğali’den sonra BM’nin 7. Genel Sekreteri olarak seçildi. 2001 yılında “Nobel Barış Ödülü”nü kazandı. 10 yıllık bir hizmetten sonra Annan, 1 Ocak 2007’de görevini Güney Koreli Ban Ki – Mun’a devretti.

     İsveçli Nane Maria Annan ile evli olan Annan’ın bir önceki evliliğinden üç çocuğu bulunmaktadır. Annan anadili Fantice’nin yanısıra İngilizce, Fransızca ve bazı Afrika dillerini konuşabilmekteydi.

     Sediyani Haber olarak Kofi Atta Annan’a Allah’tan râhmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     18 AĞUSTOS 2018

 

319 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir