Çankırı’da 8, 5 Milyon Yıllık Gergedan Kafatası Bulundu

 

isediyani

Çankırı (Kengirî) ilimizde 8, 5 milyon yıllık gergedan kafatası bulundu.

 

 

     Çankırı (Kengirî) ilimizde yer alan Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi Kazı Alanı’nda 8, 5 milyon yıllık gergedan kafatası fosili bulundu.

     Çankırı’da 1997 yılında başlatılan ve bu zamana kadar yaklaşık 5000 fosil çıkarılan Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi Kazı Alanı’nda bu yılki çalışmalar kapsamında, gergedan kafatası fosili bulundu. Ankara Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı alanı başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, bu yılki kazı çalışmalarında 140 fosil bulduklarını ve bunlardan en önemlisinin gergedan kafatası fosili olduğunu söyledi.

     Prof. Dr. Erol, Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde sürdürülen arkeolojik kazılarda gergedangillerin atasını oluşturan çok iri hayvanın yanısıra kılıç dişli kaplan, su samuru, oklu kirpi, domuz, gergedan, fil, zürafa, geyik, ceylan gibi değişik hayvanlara ait 5000 civarında fosil bulunduğunu söyledi. Erol, “En çok bulunan, en yaygın bulunan gergedanların bu çevrede çok fazla yaşadığını düşünüyoruz. Burası eskiden sulak bir alanmış, o yüzden bu bölgede fazla sayıda yaşamış olabilir. Gergedanın pekçok parçasını bulduk. Kafatası ise tam olarak bulundu. 8, 5 milyon yıllık olduğunu düşünüyoruz. Şu anda kazı çalışmalarını tamamladık. Bayramdan sonra bir süre laboratuvarda inceleme yaptıktan sonra buradaki çalışmalarımızı noktalayacağız. Çalışmalarımız gelecek yıl yine devam edecek” dedi. Prof. Dr. Erol, gergedan kafatası fosilinin, üzerinde çalışmaların tamamlanmasıyla Çankırı Müzesi’ne teslim edileceğini kaydetti.

     AJANSLAR

     18 AĞUSTOS 2018

 

377 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir