Meryem Mirzaxanî’nin Doğum Günü Olan 3 Mayıs, “Dünya Matematikteki Kadınlar Günü” İlan Edildi

 

isediyani

İranlı dünyaca ünlü matematikçi olan ve geçen yıl vefat eden Meryem Mirzaxanî’nin doğum günü olan 3 Mayıs, “Dünya Matematikteki Kadınlar Günü” ilan edildi.

 

     İranlı dünyaca ünlü matematikçi olan ve geçen yıl vefat eden Meryem Mirzaxanî’nin doğum günü olan 3 Mayıs, Uluslararası Matematik Birliği (IMU) tarafından “Dünya Matematikteki Kadınlar Günü” olarak ilan edildi.

     “Matematik’in Nobel’i” olarak görülen “Fields Madalyası”nı kazanan ilk kadın olarak tarihe geçen 3 Mayıs 1977 Tahran doğumlu Meryem Mirzaxanî, yakalandığı meme kanserine yenilerek 15 Temmuz 2017 tarihinde ABD’de vefat etmişti.

     Bu öneri, İran Matematik Derneği’nin Kadınlar Komitesi tarafından geldi. Pekçok haberde kendisinden “dâhi” olarak sözedilen ve dünyanın en prestijli Matematik ödülünü 2014 yılında kazanan Meryem Mirzaxanî, 31 yaşından beri Stanford’da profesördü ve gençlik yıllarında Matematik Olimpiyatları’nda kazandığı altın madalyalardan sonra (Hong Kong 1994 Uluslararası Matematik Olimpiyatı ve Kanada 1995 Uluslararası Matematik Olimpiyatı) çok başarılı bir çizgi izlemişti.

     Bu ödülü kazanan hem ilk kadın hem de ilk İranlı olmayı başaran genç matematikçi Meryem Mirzaxanî, geçen yıl meme kanserinden hayatını kaybetti.

     AJANSLAR

     16 AĞUSTOS 2018

 

520 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir