İnsan Denen Şerefsiz-i Mahlukât’ın Son Barbarlığı: Öldürülen Onlarca Balinanın Kanıyla Deniz Kırmızıya Boyandı

 

isediyani

Kendi kendisini “eşref-i mahlukât” (canlıların en şereflisi) olarak ilan eden, gerçekte ise Dünya adlı bu gezegende yaşayan canlı türleri arasında en ırkçı, barbar, yıkıcı ve şerefsiz tür olan insanın son barbarlığı…

 

     Kendi kendisini “eşref-i mahlukât” (canlıların en şereflisi) olarak ilan eden, gerçekte ise Dünya adlı bu gezegende yaşayan canlı türleri arasında en ırkçı, barbar, yıkıcı ve şerefsiz tür olan insanın son barbarlığı: Danimarka’ya bağlı özerk takımadalar olan ve Norveç Denizi ile Atlas Okyanusu arasında bulunan Koyun Adaları (Føroyar; Færøerne)’nda deniz, avlanan onlarca balinanın kanıyla kırmızıya boyandı.

     Ada ülkesinde balıkçılar sert kışa hazırlık olarak her yıl yaz mevsiminde yüzlerce balina avlıyor. Sandavágu Körfezi’ndeki geleneksel balina avını, Cambridge Üniversitesi öğrencisi Alastair Ward fotoğrafladı.

     Fotoğrafları çeken Ward, körfezde avlanan balina sayısının çokluğu karşısında afalladığını söylüyor. “Balinaları kürekleriyle ittirerek körfeze doğru yönlendirdiler. Balinalar yeterince yaklaşınca bütün kasaba hızla okyanusa hücum etti ve balinalara bıçaklarla vurmaya başladılar” diyen Alastair Ward, “Çocuklar da ava katılıyor. Balinalara bağlanan iplerle oynuyor, ölü balinaların üstüne çıkıyorlardı. Donakaldık, gördükleriniz sizi üzüyor ama kendinizi izlemekten de alıkoyamıyorsunuz” açıklamasında bulundu.

     Ada yerlileri “toplumsal bir aktivite” olarak gördükleri avın ulusal kanunlarla düzenlendiğini ve balinalara en az acı çektirecek şekilde yapıldığını iddiâ ediyor. Faroeliler yaptıkları avın “sürdürülebilir” olduğunu savunuyor. Ada çevresinde 100 bin pilot balina olduğu tahmin ediliyor. Her yıl ortalama 800 balina avlanıyor.

     Ancak barbarca ve şok edici olan bu görüntüleri çeken Ward, adalıların balinaları öldürme yöntemlerinin endişe verici olduğunu belirtiyor. “Balinaların çıkardıkları sesler korkunçtu. Kanca bağlı ipleri balinaların nefes deliklerinden geçirip onları çekiyor, sonra bıçaklarla onlara vuruyorlardı” diyen Ward, “Balinalar insanî bir yöntemle öldürülmüyor” ifadelerini kullandı.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     16 AĞUSTOS 2018

 

550 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir