Tarihin En Eski Peyniri Bulundu

 

isediyani

Dünyanın en eski peyniri, Mısır’ın Menf bölgesinde bulundu.

 

 

     Eski Mısır’ın Menf bölgesinde M. Ö. 13. yy’da hüküm süren Pthames isimli bir yerel yöneticinin mezarından çıkan peynir, ilginç bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı.

     Günümüzün en popüler süt ürünlerinden olan peynir, aslında tarih boyunca farklı kültürler tarafından da çeşitli şekillerde tüketilmişti. Ancak dünyanın en eski peyniri Mısır’da bulundu.

     Eski Mısır’daki toplumun pekçok alanda gelişmiş olduğu biliniyor. Nitekim onların mutfağına ve tüketim alışkanlıklarına dair net bilgilerin sayısı çok az. Çalışmalara göre süt ürünleri konusunda birer uzman oldukları anlaşılıyordu. Dünyanın en gizemli mumyalarının olduğu yerde, şimdi de dünyanın en yaşlı peyniri bulundu.

     Araştırmacılar, eski Mısır’ın Menf bölgesinde M. Ö. 13. yy’da hüküm süren Pthames isimli bir yerel yöneticinin mezarı içinde peynir bulduklarını açıkladı. Pthames’in mezarı aslında 1885 yılında keşfedilmişti. O yıllarda araştırmacılar, mezarın 2000’li yıllara kadar kaybolabileceğini ve bir daha asla keşfedilemeyeceğini düşündü.

     Mezarın içerisinde bulunan kırık kavanozlardan biri, bir kumaşa sarılıydı. Kumaş içerisinde de ayrıca beyaz bir kütle bulunuyordu. Bilim insanları, yıllar sonra varlığından haberdar olunan bu kütlenin ne olduğunu merak etti. Yapılan incelemeler için alınan numunenin inek, koyun ya da keçi sütünden yapılmış bir ürün olduğu ortaya çıktı. Kalıntının etrafındaki tuval kumaşı ise içindeki nesnenin sıvısının süzülmeye çalışıldığı şeklinde yorumlandı. Tüm bulgular, bu beyaz kütlenin aslında bilinçli olarak üretilmiş bir peynir olduğunu gösterdi.

     Testler sırasında ayrıca peynirin içerisinde “Brucella mekitensis” adlı bir bakteri türüne de rastlandı. Bu bakteriler, hayvanlardan insanlara bulaştıklarında ölümcül hastalıklara neden olabiliyorlar. Sözkonusu bakteriler, tipik olarak pastörize edilmiş süt ve süt ürünleri tüketmenin sonucunda bulaşıyor.

     Ekipler sadece dünyanın en eski peynirini keşfetmekle kalmadı, aynı zamanda bir hastalığın biyomoleküler kanıtını da keşfetmiş oldu.

     AJANSLAR

     16 AĞUSTOS 2018

 

321 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir