Van Gölü’nde Martı Ölümleri Korkutuyor

 

isediyani

Van Gölü kıyısındaki Çarpanak ve Adır adalarında yaşanan martı ölümleri, yöre halkını ve yetkilileri endişelendiriyor.

 

 

     Van Gölü kıyısındaki Çarpanak ve Adır adalarında yaşanan martı ölümleri, yöre halkını ve yetkilileri endişelendiriyor. Martı ölümleri sonrası harekete geçen Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kıyıya vuran martı ölülerini topladı. Van Gölü’ndeki Adır ve Çarpanak adalarında bulunan doğal yaşam alanlarında binlerce martı öldü.

     Martıların, inci kefallerinin üremek için tatlı sulara göç etmesi nedeniyle öldükleri belirtildi. Kıyıya vuran martı ölüleri, hastalık riski nedeniyle köylüleri tedirgin etti.

     Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından martı ölülerinin toplanması amacıyla çalışma başlatıldı. Temizlik İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, sahildeki martı ölülerini tek tek toplayarak çöp poşetlerine koydu.

     Çalışmaları yerinde takip eden Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Selçuk Doğru, martı ölümlerinden dolayı adalarda koku ve görüntü kirliliğinin oluşmaması için yoğun çaba sarfettiklerini söyledi. Doğru, “Sayın Valimiz ve Genel Sekreterimiz’in talimatları doğrultusunda mobil ekipler oluşturduk. Bu ekiplerimiz hem martı ölüleri, hem de sahildeki tüm katı atık ve çöpleri toplamaktadır. Özellikle Adır Adası çevresinde martı ölümleri yoğun olarak yaşanmaktadır. Ekiplerimiz, buna müdahale etmektedir. Ayrıca şehir içindeki dereler ve vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandıkları Amik, Mollakasım, Akdamar, Adır ve Ayanıs gibi adalarda da düzenli olarak temizlik yapılmaktadır” dedi.

     Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan ise, “Martı ölümleri en çok Adır ve Çarpanak adalarında oluyor. Bu üreme sezonunda martıların sayıları ve yoğunlukları artmakta ve buna bağlı normal ölümler yaşanmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı da ölen martıların herhangi bir görüntü kirliliğine sebebiyet vermemeleri için temizlik çalışması yürütmektedir” diye konuştu.

     AJANSLAR

     15 AĞUSTOS 2018

 

376 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir