Dünyanın Ötmeyen Tek Kurbağası: Toros Kurbağası

 

isediyani

Niğde (Nahide) ilimizin Ulukışla (Şucaeddîn) ilçesindeki göllerde yaşayan Toros kurbağası, dünyanın ötmeyen tek kurbağası.

 

 

     Niğde (Nahide) ilimizin Ulukışla (Şucaeddîn) ilçesindeki Karagöl, Çinigöl ve Eğrigöl’de yaşayan, dünyanın ötmeyen tek kurbağa türü olarak bilinen Toros kurbağası, dağcıların ve turistlerin ilgisini çekiyor.

     Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Karataş, yaptığı açıklamada, Bolkar Dağları’ndaki 3 gölde yaşayan kurbağaların 1984’ten beri koruma altında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karataş, “Dünyada sadece Türkiye’nin bu bölgesinde yaşayan Toros kurbağaları büyük ilgi çekiyor. 1984 yılında doğadaki canlıların ve yaşadıkları ortamların korunması amacı ile Toros kurbağaları, Uluslararası Bern Sözleşmesi ile koruma altına alındı” diye konuştu.

     Toros kurbağalarının bölge için çok önemli olduğunu belirten Karataş, şunları söyledi: “Dünya çapında endemik olarak bilinen Toros kurbağası, sadece bu bölgede 3 gölümüzde yaşıyor. 1800 yıllarından bu yana bilenen Toros kurbağaları, ‘sessiz kurbağa’ olarak da biliniyor. Aslında bu çok doğru birşey değil; çünkü bunlarda tamamen sessizlik yok. Sıradan, bildiğimiz bataklık kurbağalarında dış ses kesesi bulunur ve bunlarda iç ses kesesi var. Birkaç metre mesafeden duyabiliyor. Ova ve bataklık kurbağalarının boyları küçüktür. Burada rakım 2400 m, diğer göller ise 2600 rakımlarda yer alıyor. Niğde gibi 1200 gibi rakımlarda bu Toros kurbağası yaşayamaz. Bu türün ortak noktaları göz ve burun çevrelerinde koyu kahverengi ve siyahımsı bir maske bulunuyor. Ova kurbağalarında yani bataklık kurbağalarında bulunmayan bu özellikle dağ kurbağalarını ayırtetmek mümkün. Bu türün bilim dünyasına tanıtımından beri yaklaşık 150 yıl geçmiş durumda. Bu süre zarfında pek çok yerli – yabancı araştırmacı defalarca çalıştılar. Bazı arkadaşlarımız, meslektaşlarımız bu kurbağalar üzerindeki parazitleri incelemelerde bulundu.”

     Toros kurbağalarının bulunduğu gölde amatör balıkçılık yapıldığını dile getirerek bunun önlenmesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Karataş, “Toros kurbağalarının bulunduğu yerde amatör balıkçılık yapılıyor. Gölün kenarlarına kurulmuş birden çok ağ ve oltalar bulunmaktadır. Bu gölde zamanında balık yoktu. Sazan balığı bırakıldı zamanında. Bu balıklar gölde yaşayan ve dünyada tek olan kurbağalar için ciddi zarar oluşturuyor. 2000 yılının başlarında burada dinamitle balık yakalaması yapılmıştı ve o zaman Toros kurbağalarına ciddi zararlar verilmişti. Yetkililerin burada balık tutulmasını yasaklamaları ve kontrol altına almaları gerekmektedir. Ayrıca Karagöl etrafında kaçak off-road yapanlar tarafından göl etrafında bulunan kurbağalar telef ediliyor. Bir de göl etrafındaki kampçılar olsun, piknikçiler olsun göl etrafına bıraktıkları çöplerle çevreye çok zarar veriyorlar” dedi.

     AJANSLAR

     14 AĞUSTOS 2018

 

321 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir