Van’da Urartulu Bir Kız Çocuğunun Ayak İzi Bulundu

 

isediyani

Van Kalesi civarında yürütülen kazı çalışmalarında, 13 – 15 yaşlarında Urartulu bir kız çocuğuna ait 3000 yıllık ayak izi bulundu.

 

 

     Urartu Kürt Krallığı’nın başkenti Tuşpa’nın merkezi olan Van Kalesi, yaklaşık 3000 yıldır bütün görkemiyle ayakta kalmaya devam ederken, etrafındaki tarih de araştırılıyor. Van Kalesi civarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları bu yıl da başladı.

     Türkiye’nin birçok üniversitesinden, alanında uzman kişilerce yapılan eski Van şehri, kalesi ve höyüğü kazı çalışmalarında bu yıl bilim insanlarını heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Kazı başkan yardımcılığını yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bülent Genç, İstanbul Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri kazı çalışmalarında Urartular’a ait olduğu düşünülen yeni bir bulguyla karşılaştıklarını söyledi.

     Tarihî Van Kalesi civarında yürütülen kazı çalışmalarında, 13 – 15 yaşlarında Urartulu bir kız çocuğuna ait ayak izi bulundu. Van Kalesi civarında yürütülen kazı çalışmalarında Urartular’ın ayak izine rastlandı.

     Dr. Bülent Genç, “Urartu evleri taş temel üzerine kerpiçle örülü duvarlardan oluşuyor ve yakın zamana kadar Anadolu’da karşılaştığımız durumla hemen hemen aynı. Mimarideki sürekliliği burada da görüyoruz. Muhtemelen bir Urartu evinin inşâsı sırasında ıslak kerpice basılı ayak izine rastladık. Tahminen 13 – 15 yaşlarında bir çocuğa ait olduğunu düşündüğümüz bir ayak izi. Bu çok büyük bir titiz çalışma sonunda ortaya çıkarıldı” dedi. İlk defa karşılaştıkları bu durumun kendilerini çok heyecanlandırdığını ve sevindirdiğini belirten Dr. Genç, Urartular’a ait olduğu düşünülen ayak izinin tespitinin ardından restoratörler tarafından çeşitli işlemlerden geçirildiğini belirtti. Dr. Genç, “Ayak izi tespitinin ardından sağlamlaştırılarak korumaya alındı. Ve kalıbını alıp dökümünü çıkarttık” dedi.

     AJANSLAR

     14 AĞUSTOS 2018

 

391 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir