Anne Balina, Ölen Yavrusunu 17 Gün Sırtında Taşıdı

 

isediyani

Kanada açıklarında bir anne balina, ölen yavrusunu 17 gün boyunca sırtında taşıdı. Anne balina bu şekilde 1600 km yol katetti.

 

     Kanada açıklarında bir anne balina, ölen yavrusunu 17 gün boyunca sırtında taşıdı. Diğer balinalara göre yavrusunu 10 gün daha fazla sırtında taşıyan bu anne balinanın bir rekora imza attığı sanılıyor. Balina Araştırma Merkezi (CWR)’nden bilim insanları, Vancouver’in Haro Boğazı açıklarında ölü yavrusunu 17 gün sırtında taşıyan anne balinanın 1600 km yol katettiğini bildirdi.

     Balinaların genellikle ölen yavrularını bir hafta kadar sırtlarında taşıyarak yas tuttuklarının sanıldığını ifade eden araştırmacılar, yavrusunu 17 gün taşıdıktan sonra sulara bırakan balinanın rekor kırdığının tahmin edildiğini belirttiler. Bilim insanları, uzaktan çekilen görüntülere göre yavrusunu suya bırakan balinanın durumunun iyi olduğunu aktardı. Balina uzmanları, ölü yavrusunu Haro Boğazı’nda bazen sırtında taşıyan ve bazen de burnuyla iterek yüzdüren anne balinanın 1600 km mesafe katettikten sonra diğer balinalarla somon avına katıldığını belirterek yasına son verdiğini belirttiler.

     Uzmanlar, J 35 adını verdikleri ve son birkaç gündür dünyanın dikkatini çeken balinanın sağlık durumundan endişe ediyorlardı. Ancak CWR’den yapılan açıklamaya göre, uzaktan çekilen görüntüler, hayvanın durumunun iyi göründüğüne işaret ediyor. Yavrunun ölüsünün ABD ile Kanada arasındaki Salish Denizi’nde dibe battığı, bu nedenle ölüm nedenini belirlemek için nekropsi (hayvanlara yapılan otopsi) yapılamayacağı belirtildi.

     Balina, ölü yavrusuyla ilk kez Vancouver açıklarında 24 Temmuz’da görülmüştü. Balina yavrusunun ölüm nedeni bilinmiyor.

     ABD ve Kanada’da balinalar, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar listesinde yer alıyor. Balinalar, kral somon balığıyla besleniyor. Ancak bölgede bu balıkların hızla azaldığı belirtiliyor.

     BBC

     13 AĞUSTOS 2018

 

478 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Anne Balina, Ölen Yavrusunu 17 Gün Sırtında Taşıdı

  1. Ayşe dedi ki:

    :/:/:/:/ Bu güzel yaratıklar ölür. Hayvan katilleri yaşar! In San oğlu bu dünyayı hakketmiyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir