Suriye’de Kadınların Sayısı Erkeklerin Sayısından Fazla

 

isediyani

Suriye’de 8 yıldır süren savaş süresince yapılan ilk nüfûs sayımında, ülkede kadın nüfûsunun erkeklerden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

 

     Suriye’de 8 yıldır süren savaş süresince yapılan ilk nüfûs sayımında, ülkede kadın nüfûsunun erkeklerden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

     Suriye Yüksek Seçim Kurulu, Suriye’de yapılacak yerel seçimlerde 8 milyon 222 bin 701’i kadın ve 8 milyon 126 bin 156’sı erkek olmak üzere toplam 16 milyon 349 bin 357 seçmenin oy kullanma hakkı olduğu bildirildi. Şam merkezli El- Vatan’a konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Süleyman Kaid, oy kullanma hakkına sahip olan Suriyeli sayısının Seçmen Kaydı Güncelleme Komisyonu tarafından belirlendiğini söyledi. 35 binden fazla adayı kabul ettiklerini belirten Kaid, 2011 yılında 17 binden fazla olan yerel yönetimlerdeki sandalye sayısının artarak Eylül de yapılacak seçimlerde 18 bin 478 sandalyeye ulaştığını kaydetti. 18 yaşüstü Suriyeli sayısının 16 milyon 349 bin 357 olarak belirlendiğini belirten Kaid, Suriye Merkezî İstatistik Bürosu istatistiklerine göre erkeklerin sayısının kadınlara oranla daha fazla olduğunu söyledi.

     Yapılan değerlendirmeler, 8 yıl süren savaşta öldürülen ve evlerini terketmek zorunda kalan Suriyeliler’in sayısına ve kamu hizmetlerinin tahrip edilmesine bakılmaksızın % 2, 45 genel büyüme oranında, normal seyre göre tahmin edilen rakamların doğru bilgiyi aktarması pek mümkün değil. Merkezî İstatistik Bürosu’na göre 2010 yılında kayıtlı olan 23 milyon 695 bin kişinin savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 5 milyon azalarak en fazla 18 ile 19 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

     ŞARQ’UL- AWSAT

     13 AĞUSTOS 2018

 

327 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir