Şeyh Abdurrahim’in Sanatçı Torunu Belçim Bilgin, Hollywood Filminde Başrolde

 

isediyani

Şeyh Said’in en küçük kardeşi Şeyh Abdurrahim’in torunlarından ünlü oyuncu Belçim Bilgin, Hollywood yapımı “Backstabbing for Beginners” filminde dünyaca ünlü isimlerle başrolde yer aldı.

 

 

     1925 tarihinde Kemalist rejime karşı gerçekleştirilen Kürdistan İslamî Kıyamı’nın rehberi Şeyh Said (rh. a.)’in en küçük kardeşi olan ve 1937 – 38’deki katliâmda Dersim halkına yardıma giderken Türk devleti tarafından pusuya düşürülerek şehîd edilen “Şêrê Piran” (Piran Aslanı) lakaplı Şeyh Abdurrahim (rh. a.)’in torunlarından ünlü oyuncu Belçim Bilgin, Eylül ayında vizyona girecek olan Hollywood yapımı “Backstabbing for Beginners” filminde dünyaca ünlü isimlerle başrolde yer aldı.

     35 yaşındaki Kürt sanatçı Belçim Bilgin, Michael Soussan’ın aynı adlı anı kitabından beyazperdeye uyarlanan filmi, Danimarkalı yönetmen Per Fly’ın yönettiği “Backstabbing for Beginners” filminde başrolü dünyaca ünlü Oscar ödüllü yıldız Ben Kingsley ve Theo James ile paylaştı.

     7 Eylül 2018’de vizyona girecek olan filmde Jacqueline Bisset, Rossif Sutherland, Rachel Wilson ve Brian Markinson gibi usta isimler de yer alıyor.

     Bilgin, politik ve dram – gerilim türündeki filmde Neşim isimli bir tercümanı canlandırıyor.

     FİLMİN KONUSU

     James, “Backstabbing for Beginners”ta, Birleşmiş Milletler’in Petrol Karşılığı Gıda Program Koordinatörlüğü’ne atanan Michael adlı idealist bir genci canlandırıyor. Savaş sonrası görev gereği kendini Irak’ta bulan Michael, Ben Kingsley’nin oynadığı Paşa’ya güvenebileceğini düşünüyor ama işler planladığı gibi gitmiyor. İşte o günlerde yolu Belçim Bilgin’in canlandırdığı Kürt kızıyla kesişiyor. Ve gerilimli bir ortamda sürpriz bir aşk hikâyesi doğuyor. Filmde Theo James, Belçim’in sevgilisini oynuyor.

     BELÇİM BİLGİN KİMDİR?

     Son olarak “Cebimdeki Yabancı”da rol alan Belçim Bilgin, 31 Ocak 1983 tarihinde Ankara’da doğdu. Paris’te iki yıl yaşayan Bilgin, “Dol” adlı filmde rol aldı. Belçin Bilgin, 2006 yılında Türkiye’ye döndü. Azad Kürdistan Bölgesi’nden yönetmen Hûner Selim`in “Zero Kilometre” filminde başrol oynayan Belçim Bilgin, Cannes Film Festivali’ne katıldı. 2011 yılında Yusuf Pirhasan’ın yönettiği “Kurtuluş Son Durak” adlı filmde oynadı. Belçim Bilgin, kadın iletişim ve araştırma derneği olan “Uçan Süpürge” ile çocuk evliliğinin önlenmesi için çalışmalarda bulundu.

     FİLMLERİ: “Annemin Yarası” (2015), “Çalsın Sazlar” (2014), “Sadece Sen” (2014), “Kelebeğin Rüyâsı” (2013), “Sessiz” (2012), “Gergedan Mevsimi” (2012), “Kurtuluş Son Durak” (2011), “Keşanlı Ali Destanı” (2011), “Aşk Tesadüfleri Sever” (2011), “Güldünya” (2009)“Yol Arkadaşım” (2008 – 2009), “Güz Sancısı” (2008), “Dol” (2007), “Hatırla Sevgili” (2006), “Zero Kilometre” (2005).

     RÛDAW, SEDİYANİ HABER

     9 AĞUSTOS 2018

 

1432 Total Views 5 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir