Kolonya’da Antik Halk Kütüphanesi Bulundu

 

isediyani

Almanya’nın Kolonya (Köln) şehrinde, M. S. 2. yy’a kadar uzanan ve 20 bin kadar parşömen barındıran büyük bir kütüphanenin kalıntıları bulundu.

 

 

     Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein – Westfalen) eyaletinin Kolonya (Köln) şehrinde, M. S. 2. yy’a kadar uzanan ve 20 bin kadar parşömen barındırmış olabilecek büyük bir kütüphanenin kalıntıları bulundu. Arkeologlar, şehir merkezinde ortaya çıkartılan bu eşsiz yapıyı, 2017 yılında yeni bir toplum merkezi inşa etmek için Protestan kilisesinin toprağını kazarken keşfetti.

     Almanya’nın en eski şehirlerinden biri olan Köln’ün M. S. 50 yılında kurulmuş olduğu düşünüldüğünde, hâlâ Roma döneminden kalma yapılara sahip olması sürpriz değil. Ancak arkeologlar, yapının duvarlarında gizemli delikler bulana kadar bunun bir kütüphane olduğunu anlayamadı. Bu deliklerin her biri 80 x 50 cm genişliğindeydi. Köln’deki Roma – Cermen Müzesi’nde bir arkeolog olan Dirk Schmitz, duvardaki nişlerin büyük olasılıkla “parşömenler için dolaplar” olduğunu söyleyerek, “Bu delikler, antik dönemdeki kütüphanelere özeldir. Aynılarını Türkiye’deki Efes Antik Kenti’nde yer alan kütüphanede de görebilirsiniz” diyor.

     Köln’de bulunan bu kütüphanenin bir zamanlar kaç parşömene evsahipliğini yaptığını tahmin etmek oldukça zor fakat bu sayının oldukça büyük olacağını söylemek doğru olur. Belki 20 bin adet parşömen olabilir.

     Schmitz, yeni bulunan kütüphanenin, M. S. 117’de inşâ edilen Efes’teki Celsus Kütüphanesi’nden biraz daha küçük olduğu belirtiyor. “Öyle olsa bile, keşif gerçekten inanılmaz ve muhteşem” diyen Schmitz, “En azından Almanya’daki ve belki de Kuzeybatı Roma eyaletlerinde en eski kütüphane bu. Belki de kütüphaneleri olan birçok Roma kasabası var, ama onlar henüz ortaya çıkmadı. Eğer sadece yapının temellerini bulmuş olsaydık, bunun bir kütüphane olduğunu bilemezdik. Anlayabilmemizin sebebi, nişlere sahip duvarları bulmamızdı” değerlendirmesinde bulunuyor. Schmitz, Antik Romalılar’ın bu özel yapı için güzel bir nokta seçtiklerini söyleyerek, “Köln’ün ortasında, pazarda veya forumda, şehir merkezindeki kamusal alanda. Çok güçlü malzemelerden ve bu türden binalardan oluşuyor, çünkü çok büyük ve halka açık” bilgisini veriyor.

     Köln tarihi koruma yetkilisi Marcus Trier ise, “Sözkonusu kütüphane doruk noktasında muhtemelen iki kat uzunluğundaydı ve yaklaşık 20 x 9 m boyutlarındaydı ve daha sonra bir uzantı eklenmişti” diyor. Bu uzantı muhtemelen Minerva heykelinin bulunduğu bir oyuktu. Roma mitolojisinde Minerva, Yunan mitolojisindeki Athena’ya karşılık gelen bir tanrıçaydı.

     Antik kütüphane kalıntıları, yeni kilise topluluk merkezine entegre edilerek ziyaretçilere ve gelecekteki arkeologlara açılacak.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     9 AĞUSTOS 2018

 

387 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir