Kilis’te Yeni Bir Örümcek Türü Keşfedildi

 

isediyani

Dünyada ilk kez Kilis’te bulunan yeni bir çoban örümceği türü keşfedildi.

 

 

     Gümüşhane Üniversitesi Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Kurt, dünyada ilk kez Kilis’te bulunan yeni bir çoban örümceği türünün keşfedildiğini açıkladı. Kurt, dünyada ilk kez Kilis’te görülen yeni çoban örümceği türünün, Kilis’in Akçağıl köyü yakınlarında yapılan arazi çalışmalarında toplanan örneklerin değerlendirilmesi sonucu tespit edildiğini kaydetti.

     Kemal Kurt, yeni bir takson olduğu anlaşılan türe, örnekleri toplayan Doç. Dr. Ersen Aydın Yağmur’un ismine atfen “Microliobunum Erseni Kurt 2018” isminin verildiğini duyurdu. Yapılan çalışma SCI-Expanded kapsamındaki Turkısh Journal of Zoology isimli bir dergide yayımlandı. Microliobunum cinsine ait olan bu tür, ilk defa tanımlaması ve isimlendirilmesi yapılarak dünya literatürüne kazandırıldı.

     Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise bu keşfin kendilerini memnun ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Ülkemiz çok büyük bir canlı ekosistemine sahiptir. Halen keşfedilmemiş türleri içerisinde bulunduran ülkemiz; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında bulunması, olağanüstü zengin topoğrafik ve iklim çeşitliliğine sahip olması, üç kıtanın tarihî göç yolları üzerinde yer aldığı için değişik medeniyetlere evsahipliği yapmış olması gibi sebeplerle oldukça zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Tür çeşitliliği açısından da dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Ülkemizde 30 bin kadar omurgasız hayvan türünün yaşadığı tespit edilmiştir.”

     TURKISH JOURNAL OF ZOOLOGY, AJANSLAR

     7 AĞUSTOS 2018

 

403 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir