Aborjinya’da 20 Bin Yıllık Pişmiş Kanguru Kalıntıları Bulundu

 

isediyani

İşgalci Beyaz Adam’ın “Avustralya” adını verdiği Aborjin Kıtası’ndaki ücra bir kaya sığınağında, bir kamp ateşi ve 20 bin yıl önce gerçekleşmiş bir kanguru ziyafetinin kalıntıları bulundu.

 

     İşgalci Beyaz Adam’ın “Avustralya” adını verdiği Aborjin Kıtası’ndaki ücra bir kaya sığınağında, bir kamp ateşi ve 20 bin yıl önce gerçekleşmiş bir kanguru ziyafetinin kalıntıları bulundu.

     Aborjinya’daki insan hareketlerinin aydınlatılmasına yardımcı olan çok sayıda alandan biri de Pilbara’da. Havalar ısındıkça, insanlar kendilerini evlerinden dışarı atıp biraraya gelerek çok eski bir geleneği uygulamaya koyulurlar: Dışarıda yemek pişirmek. Laura Geggel’in bildirdiği üzere, arkeologlar geçtiğimiz günlerde, bu uygulamanın antik bir örneğini günyüzüne çıkardı. Araştırmacılar, Batı Aborjinya’daki ücra bir kaya sığınağında, bir kamp ateşinin ve 20 bin yıl önce gerçekleşmiş olması muhtemel bir kanguru ziyafetinin kalıntılarına rastladı.

     Bulguların rastlandığı alan, halihazırda maden şirketi BHP Billiton tarafından kiralanan bir bölge olan Hamersley Sıradağları’ndaki Pilbara’da yer alıyor. Avustralya Yayıncılık Şirketi’nden Karen Michelmore’a göre, BHP’den içinde Aborjin toprak sahipleri de bulunan bir grup mesahacı yaklaşık on yıl önce madencilik çalışmalarının başlamasından evvel alanı ölçümlerken küçük bir mağara bulmuştu. Birkaç yıl sonrasında yapılan test kazısında içlerinden bazıları 32 bin yıl öncesine tarihlendirilen ve bölgede ele geçirilen en eski eserler arasında yer alan taş aletler günyüzüne çıkarılmıştı.

     Alan şu an, bölgedeki doğal antik alanlar üzerinde önde gelen uzmanlardan biri olan Michael Slack’in yönettiği Scarp Archaeology ve BHP’nin eşliğindeki bilim insanları tarafından kazılmakta. Ekip şu ana kadar yüzlerce taş aletin yanısıra kanguru kemiklerinin de bulunduğu bir kamp ateşine ait kalıntıları günyüzüne çıkardı.

     Kömürün radyokarbon tekniğiyle tarihlendirilebilmesi, araştırmacılara bu kanguru ziyafetinin ne zaman gerçekleştiğini belirleme fırsatı sunuyor. Araştırmacılar nümuneleri analize gönderdi, ancak Michelmore’un belirttiğine göre Slack, konumuna ve çevredeki taşlara dayanarak kalıntıların en az 20 bin yıllık olduğunu tahmin ediyor. Ekip ayrıca, kanguru etini kesmekte kullanıldıklarına dair izler bulmak için taş aletleri de analiz edecek.

     Hamersley kaya sığınağı, Pilbara bölgesindeki tek önemli alan değil. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca, Slack ve ekibi arkeologların Aborjinya’daki insan yerleşimleri hakkında bildiklerinin üzerinden geçerek bölgedeki 200 kaya sığınağında ölçümleme ve kazı çalışmaları yaptı. Slack, “Aborjinler’in Pilbara’nın içlerine yaklaşık 40 bin yıl önce geldiğini biliyoruz, fakat bu noktadan sonra onlara ne olduğunu bilmiyoruz” diyor.

     İnsanların görece daha elverişli kıyılardan çok daha zorlayıcı iç kısımlara neden ve nasıl geldikleri de dâhil cevaplanamamış hâlâ birçok soru bulunuyor. Slack, “Kanımca, Pilbara bu soruya bir cevap bulunabilecek yerlerden biri. Bu çalışma, Aborjinler’in Avustralya’ya yerleşmeleri ve eski zaman uğraşlarına dair anlayışımız açısından çok büyük bir etkiye sahip” diyor.

     Aborjinya’daki insanlık tarihi halen tartışılmakta. Geçtiğimiz yaz yayımlanan bir araştırma, Kuzey Aborjinya’da yer alan Kakadu Millî Parkı’ndaki bir kaya sığınağının daha önce düşünüldüğünden çok daha erken yani 65 bin yıl önce iskân edildiğini ortaya çıkardı. Ele geçirilen eserlerin son Buzul Çağı’na, 18 bin ilâ 28 bin yıl öncesine uzandığı kanguru ziyafeti yapılan alan, bu kadar eski değil. Ancak Slack, sürekli yeni keşiflerin yapıldığını söyleyerek “Bu, bir saat hatta bir dakika sonra karşınıza neyin çıkacağını bilmediğiniz işlerden biri. Tüm gün çalışıp hiçbir şey bulamayabilirsiniz, ancak elinizdeki küçük küreği yere vurup da bir şeye denk geldiğinizde yaşadığınız heyecan paha biçilemez” diyor.

     SMITHSONIAN MAG, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     7 AĞUSTOS 2018

 

313 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir