Uzay Ordusu Kuruluyor

 

isediyani

ABD Savunma Bakanı James Norman Mattis, ABD Başkanı Donald John Trump’ın “Uzay Kuvvet Komutanlığı” kurulması talimatı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

 

 

     ABD Savunma Bakanı James Norman Mattis, ABD Başkanı Donald John Trump’ın “Uzay Kuvvet Komutanlığı” kurulması talimatına ilişkin,”Uzaya gelişen bir savaş alanı olarak bakmalıyız ve kuracağımız şeylerden biri de elbette ki muharip bir kuvvet komutanlığıdır” dedi. Savunma Bakanı Mattis, talimat üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

     Mattis, Britanya Krallığı Savunma Bakanı Gavin Alexander Williamson ile yaptığı görüşme öncesinde, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon)’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Uzay Kuvvetleri Komutanlığı kurma fikrini destekleyip desteklemediğine ilişkin bir soruya Bakan Mattis, “Evet, elbette ki destekliyorum. Uzaya gelişen bir savaş alanı olarak bakmalıyız ve kuracağımız şeylerden biri de elbette ki muharip bir kuvvet komutanlığıdır. Bu da içinde bulunduğumuz bir süreçtir” yanıtını verdi. ABD’nin uzaydaki varlıklarının korunmasının, ülkenin askerî ve ekonomik güvenliği için gerekli olduğuna işaret eden Mattis, “Başka ülkeler o varlıklarımıza saldırabilecekleri bir kapasiteye eriştiklerini gösterirken, bizim buna karşılık vermemiz gerekecek” diye konuştu. Bu komutanlığın diğer kuvvet komutanlıkları gibi olup olmayacağına ilişkin bir soruya da yanıt veren James Mattis, konuyla ilgilenen Başkan Yardımcısı Michael Richard Pence ve Uzay Kuvvet Komutanlığı fikrine destek olan kongre üyeleri ile konu üzerinde çalıştıklarını belirtti. Mattis, diğer taraftan sözkonusu komutanlığın kurulması konusunda bir takvim vermekten ise kaçındı.

     Donald Trump, Haziran ayındaki bir “ulusal güvenlik toplantısı”nda Pentagon’a, Amerikan silahlı kuvvetlerinde 6. Kuvvet Komutanlığı olarak “Uzay Kuvvetleri Komutanlığı” kurma konusundaki süreci başlatma talimatı vermişti.

     AJANSLAR

     7 AĞUSTOS 2018

 

231 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir