Günümüz Pigmeler’i Aynı Adada Yaşamış Hobbitler’le İlişkili Çıkmadı

 

isediyani

Endonezya’ya bağlı Flores Adası’nda bugün yaşayan Pigmeler, onbinlerce yıl önce orada yaşayan Hobbitler ile ortak genlere sahip çıkmadı.

 

     Endonezya’ya bağlı Flores Adası’nda bugün yaşayan Pigmeler, onbinlerce yıl önce orada yaşayan Hobbitler ile ortak genlere sahip çıkmadı.

     Araştırmacılar, Endonezya’daki Flores Adası’nda bulunan küçük boyutlu bir insan türü olan Hobbitler’in keşfinden beri, bu antik insanların günümüzde adada yaşayan Pigmeler’le ilişkili olup olmadığını merak ediyor. Yeni yapılan bir araştırma bu soruya yanıt verdi: Hayır. Günümüzde adada yaşayan Pigmeler, antik Hobbitler’le (bilimsel ismiyle Homo Floresiensis) ilişkili değildi.

     Araştırmacılar, Flores Adası’ndaki modern Pigmeler’in genomlarının, diğer antik insan akrabalarından (Denisovalılar ve Neandertaller) DNA dizilerine sahip olduğunu, ancak diğer arkaik homininlerle gen akışına dair kanıt taşımadıklarını söylüyor.

     Bilim insanları ilk olarak 2003 yılında Flores Adası’ndaki Liang Bua Mağarası’nda Homo Floresiensis türü insanın kalıntılarını keşfetti. Araştırmanın başyazarı Serena Tucci’ye göre, günümüzde bu mağaraya çok yakın yaşayan Pigmeler ise bu mağarayı kutsal kabul ediyor. “Bu mağara, Pigmeler’in hayatlarının gerçekten önemli bir parçası. Atalarının rûhlarının bu mağarada yaşadıklarına inanıyorlar. Mağarada adak olarak bırakılmış yiyecekler bulmak olası. Bu onların kültürünün bir parçası”, diyor Tucci.

     Bilim insanları, Flores Adası’ndaki Pigmeler üzerine araştırma yaptıktan ve onlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, Pigmeler’in genetik tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için 32 yetişkinin genomlarını dizilemek ve analiz etmek üzere onlarla işbirliği yapmaya başladı. Onlarla iletişim kurmak için bilim insanları iki çevirmenle çalıştı. Çevirmenlerden biri İngilizce’den Endonezya diline, diğeri ise Endonezya dilinden yerel dile çevirmek için çalıştı.

     Ancak bilim insanları, Homo Floresiensis’in kemiklerinde bulunan DNA’yı ayrıştıramadıkları için, modern Pigmeler’de sadece “Hobbit” DNA parçalarını arayamadılar. Bunun yerine, Pigmeler’in DNA’sındaki, bilinen bir eski insan türüyle ilişkilendirilemeyen herhangi bir arkaik genetik diziyi araştıran yeni bir teknik kullandılar. Araştırmacılar, Flores Pigmeleri’nin, % 0, 8 oranında Denisovalı atalarına sahip olduğunu ve diğer Doğu Asyalılar’ınkinden biraz daha az Neandertal atalara sahip olduklarını keşfetti. Ancak Pigmeler’in genomlarında bilinmeyen kökenleri olan kromozomal bölümler yoktu, bu da Pigmeler’in atalarında herhangi bir Homo Floresiensis genine sahip olmadığı anlamına geliyordu.

     Araştırmanın eşyazarlarından Richard Green, “Genetik olarak, dünyanın o bölgelerindeki diğer popülasyonlardan çok farklı değiller” tespitinde bulunuyor. Araştırmaya dahil olmayan insan evrimi çalışmaları ve arkeoloji profesörü Mark Collard ise, “Bu bulgu, eski insan türlerini anlamamız konusunda yeni bilgiler sağlıyor” diyor. Collard şunları söylüyor: “Modern insan nüfûsunun Afrika’yı yaklaşık 100 bin ilâ 70 bin yıl önce terkettiği ve Avrupa ile Asya’ya yerleşme sürecine başladığı bir senaryoya bakıyor gibi görünüyoruz. Fakat bu insanlar Neandertaller’le ve Denisovalılar’la karşılaştıklarında ve çiftleştiklerinde, Hobbitler ile çiftleşmediler. Bu durum, göç eden modern insanın Hobbitler’i potansiyel eş olarak kabul etmediğini ve bunların doğrudan veya dolaylı rekabet yoluyla yerini aldığını işaret ediyor.”

     Hobbitler bugünkü Pigmeler’den çok daha kısaydı. Homo Floresiensis (Hobbitler) ortalama 1,1 m boyunda iken, Flores Pigmeleri yaklaşık 1, 45 m boyunda. Her iki grubun da “ada etkisi” adı verilen duruma bağlı olarak küçük olması muhtemel. Örneğin Flores Adası bir zamanlar cüce fillere ev sahipliği yapıyordu. Ayrıca adada şu anda bile dev fareler (Papagomys Armandvillei) yaşıyor.

     Pigmeler de bu kısa boy avantajından faydalanmış gibi gözüküyor. Örneğin, araştırma ekibi, Pigmeler’in kısa boyu ile ilişkili genetik varyantların yüksek bir prevalansına sahip olduğunu buldu. Aslında bu da Pigmeler’in arkaik bir homininden gelen genler nedeniyle kısa olmadığı anlamına geliyor. Bunun yerine, ada ortamlarındaki seçici baskılar nedeniyle zaman içinde küçülüyorlardı. Green, “Bu, gen varyantlarının Avrupalılar ve Flores Pigmeleri’nin ortak atalarında mevcut olduğu anlamına gelir. Popülasyonda halihazırda var olan bu değişme varyasyonu üzerinde harekete geçerek kısaldılar” diyor. Collard ise şunları söylüyor: “Paleoantropologlar, Hobbitler’in Homo Erectus adlı büyük gövdeli hominin türünün soyundan geldiğini düşünüyordu; ancak son çalışmalar, hipotezlere meydan okuyor ve bunun yerine, Hobbitler’in küçük gövdeli erken insan türlerinden birinin torunları olduğunu öne sürüyordu. Eğer ikinci hipotez doğruysa, o zaman Hobbitler sözkonusu olduğunda, bir tür ada cüceleşmesine bakmıyor olabiliriz, en azından boyut açısından değil.”

     Araştırmacılar, buldukları sonuçları orada yaşayan Pigmeler ile paylaşmak için Flores Adası’na dönmeyi planlıyor.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     5 AĞUSTOS 2018

 

287 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir