Kürt Bilim İnsanı Koçer Birkar (Feridun Dıraxşanî), “Matematik’in Nobel’i” Olarak Anılan “Fields Madalyası”na Layık Görüldü

 

isediyani

Kürt bilim insanı Koçer Birkar, Uluslararası Matematikçiler Birliği’nin “Matematik’in Nobel’i” olarak bilinen “Fields Madalyası”na layık görüldü.

 

     İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Kürt bilim insanı Koçer Birkar (ya da kullandığı diğer isimle Feridun Dıraxşanî), Uluslararası Matematikçiler Birliği’nin “Matematik’in Nobel’i” olarak bilinen “Fields Madalyası”na layık görüldü.

     Uluslararası Matematikçiler Birliği, 4 senede bir yapılan Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde 2, 3 ya da 4 matematikçiye “Fields Madalyası” veriyor. Kanadalı matematikçi John Charles Fields’in adını taşıyan ödül, 1936 yılından itibaren veriliyor ve bilim dünyasında “Matematik’in Nobel’i” olarak biliniyor.

    Bu yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde 2018 yılının madalyasına Cambridge Üniversitesi’nden Koçer Birkar (Feridun Dıraxşanî), ETH Zürih’ten Alessio Figalli, Bonn Üniversitesi’nden Peter Scholze ve Stanford Üniversitesi’nden Akşay Venkateş layık görüldü.

     Cambridge Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan 40 yaşındaki Koçer Birkar, Doğu Kürdistan’ın Merivan kentinde dünyaya geldi ve 2000 yılından bu yana İngiltere’de yaşıyor.

     Uzun yıllar İngiltere’de mülteci statüsünde yaşayan Birkar, ödüle ilişkin, “Umarım 60 milyon Kürt için bu ödülüm küçük bir sevinç kaynağı olur” diye konuştu. Kürdistan’ın ileride matematikçi olacak bir çocuk için çok zor ülke olduğunu söyleyen Birkar, “Bir gün bu ödülü alacağıma inanamıyordum” dedi.

     Sediyani Haber olarak bizler de kıymetli bilim insanı Koçer Birkar nam-ı diğer Feridun Dıraxşanî’yi tebrik ediyor, değerli çalışmalarında nice üstün başarılar diliyoruz.

     BBC, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     1 AĞUSTOS 2018

 

642 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Kürt Bilim İnsanı Koçer Birkar (Feridun Dıraxşanî), “Matematik’in Nobel’i” Olarak Anılan “Fields Madalyası”na Layık Görüldü

  1. Xelqê zilanê dedi ki:

    Ibrahim abi cok merak ediyorum ne yapmış ne bulmuş heryerde yazıyor bu haber ama devamı yok ne bulmuş neyi keşfetmiş merak ettim cok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir