Kürt Filmi “Zer”, Burgas Uluslararası Film Festivali’nde “Seyirci Büyük Ödülü”ne Layık Görüldü

 

isediyani

Kürt filmi “Zer”, Burgas Uluslararası Film Festivali’nde “Seyirci Büyük Ödülü”ne layık görüldü.

 

     Kürt yönetmen Kazım Öz’ün çektiği “Zer” filmi, Bulgaristan’daki Burgas Uluslararası Film Festivali’nde “Seyirci Büyük Ödülü”ne layık görüldü.

     New York’tan Dersim’e bastırılmış, unutturulmuş bir tarihe doğru arayışa çıkan Jan’ın hikâyesini anlatan “Zer”, geçtiğimiz Kasım 2017’de de 66.’sı düzenlenen Mannheim – Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nde “Seyirci Ödülü” ile “FIPRESCI Ödülü”nü almıştı.

     “Zer” filminin arkaplanında Türk devletinin 1938 yılında gerçekleştirdiği Dersim Katliâmı işleniyor. New York’ta müzik eğitimi gören babaannesinin son nefesinde kulağına fısıldadığı bir şarkının sözlerinin peşine düşen filmin Dersimli kahramanı Jan, geçmişe doğru bir yolculuğa çıkınca Dersim Katliâmı’nın hâlâ canlı duran izleriyle karşılaşıyor.

     4 dile çekilen ve 2016 yılında tamamlanan “Zer” filmi, 2017’de ilk olarak Türkiye’de gösterime girdikten sonra birçok uluslararası festivalde gösterildi. Film, 5. Duhok Uluslararası Film Festivali’nde de açılış filmi olarak gösterilmişti.

     Başrollerini Nik Xhelilaj, Güler Ökten ve Levent Özdilek’in paylaştığı “Zer” filminde, kanser tedavisi için New York’a getirilen babaannesi Zarife ile bu süreçte daha da yakınlaşan genç müzisyen Jan’ın, babaannesinin kendisine söylediği bir şarkının peşinden köklerine ve bastırılmış toplumsal travmaların izine doğru çıktığı yolculuğun hikâyesi anlatılıyor.

     BURGAS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

     https://burgasfilmfest.com/en/movie/zer/

     28 TEMMUZ 2018

 

445 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir