Türk Bilim Kadını Mutlu Özcan, 2018’in En Seçkin Bilim İnsanı Seçildi

 

isediyani

Zürich Üniversitesi Dental Materyaller Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Mutlu Özcan, IADR tarafından “2018 Yılının En Seçkin Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü.

 

     İsviçre’de Zürich Üniversitesi Dental Materyaller Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Mutlu Özcan, Uluslararası Diş Araştırmaları Birliği (IADR) tarafından “2018 Yılının En Seçkin Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü. Türk bilim kadını Özcan, daha önce de İngiliz Kraliyet Üniversitesi tarafından verilen “İngiliz Kraliyet Akademisi Diplomatı” ünvânının sahibi olmuştu.

     Dünyanın dört bir yanından çok sayıda bilim insanının katıldığı Londra’daki Excel Fuar ve Konferans Merkezi’ndeki ödül töreninde, Mutlu Özcan’a ödülünü IADR Başkanı Angus Walls takdim etti. Ödül törenine dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce bilim insanı katıldı.

     Mutlu Özcan, ödüle layık görülmenin kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyledi ve kendi alanında verilen ödülün hayat boyu bilime yapılan katkılardan dolayı verildiğini hatırlattı. “Bu ödüle layık görülmek benim için son derece gurur verici” diyen Özcan, kadınların çok çalışması halinde başarının da peşinden geleceğini vurguladı. Kadınlara yönelik önyargıları başarıyla yıktığını dile getiren Özcan, bilim dünyasında kadın sayısının giderek arttığını da sözlerine ekledi. Ödül töreninde konuşan Prof. Dr. Mutlu Özcan, salondakilere şöyle seslendi: “Hayat boyu bir işe kendinizi hakikaten adayarak yaparsanız, kendi mesleğinize bütün gücünüzle katkıda bulunursanız, ister kadın olsun ister erkek, böyle ödülleri birçok insan hak edecektir. Kadınlar bu açıdan bugüne kadar biraz geride kaldı. Eskisine oranla biraz daha kadın sayısı arttı. Yolları açıldı. Yeter ki çok çalışsınlar ve sorumluluk sahibi olsunlar. Başarı gelecektir mutlaka.”

     Ödül törenine evsahipliği yapan IADR yöneticilerinden Prof. Dr. Sibel Antonson ise, “Prof. Dr. Mutlu Özcan ile yaklaşık 20 seneye dayanan bir dostluğumuz var. Uykusuz gecelerine, yıllarına şahidim. Kolay olmuyor. Ben de bu organizasyonun, IADR’nin dental materyal bölümünün ilk kadın başkanıydım” dedi.

     Sediyani Haber olarak bizler de değerli bilim kadını Mutlu Özcan’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     27 TEMMUZ 2018

 

235 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir