Einstein’ın “Karadelik Teorisi” Kanıtlandı | Yıldız Kırmızıya Boyandı

 

isediyani

Bir yıldız, devâsâ büyüklükteki bir karadeliğin yakınından geçerken ne olur? Bilim insanları, bu anı tarihte ilk kez görüntüledi.

 

 

     Bir yıldız, devâsâ büyüklükteki bir karadeliğin yakınından geçerken ne olur? Bilim insanları, bu anı tarihte ilk kez görüntüledi ve Albert Einstein’ın “İzafiyet (Genel Görelilik) Kuramı”nda ortaya koyduğu tezin doğruluğunu kanıtladı: Yıldız, karadeliğin çekim gücüne kapılmamak için yörünge hızını milyonlarca kilometre artırdı, bu sırada da rengi kırmızıya kaydı.

     Avrupa Güney Gözlemevi (European Southern Observatory)’nin ilgili araştırması tam 26 yıl önce başladı. Gözlemevi, “Çok Büyük Teleskop” adı verilen cihazıyla, Samanyolu’nun orta bölgesini izlemeye başladı. Amaç, Dünya’ya 26 bin ışık yılı uzakta bulunan ve Güneş’in 4 milyon katı bir kütleye sahip süper büyük bir karadeliğin yakınındaki yıldızların hareketlerini incelemekti. S2 isimli, yörünge süresi 16 yıl olan bir yıldız özel olarak takip edildi.

     Araştırma sürecinde Gözlemevi’ndeki cihazlar gelişirken, S2 de bu yıl karadeliğin yakınlarına geri döndü. Bu sırada yapılan ölçümlerden şu sonuç çıktı: Yıldız karadeliğe yaklaşırken, devâsâ çekim gücünden kaçmaya çalıştığı için yörüngedeki hızı saatte 25 milyon km’den daha fazla arttı. Bu sırada yıldızın dalga boyu genişledikçe genişledi, rengi de maviden kırmızıya döndü.

     Einstein’ın bir asırlık “İzafiyet Teorisi”, bir karadeliğin son derece büyük olan yer çekimi nedeniyle, yıldızların saçtığı ışığın dalga boyunun genişleyeceğini ve yıldızın daha kırmızı hale geleceğini öngörüyordu. Bu duruma Fizik biliminde “kırmızıya kayma” deniyor.

     Araştırmacılardan Frank Eisenhauer, “Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’ni ilk kez süper büyük bir karadeliğin yanında, doğrudan test edebildik. Üstelik Einstein’ın zamanında, bugün ortaya koyduğumuz şeyi tahayyül veya hayâl edemezdi” dedi.

     AJANSLAR

     27 TEMMUZ 2018

 

344 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir