Mars’ta Sıvı Halde Göl Bulan Bilim İnsanları: “Mars’ta Hayat Olduğunu Kesin Olarak Söyleyebiliriz”

 

isediyani

Mars’ta sıvı halde dev bir göl keşfeden bilim insanları: “Eğer sıvı halde su varsa, hayat da vardır. Keşfimiz bu anlamda çok heyecan verici.”

 

     Yıllardır merak konusuydu, araştırma üstüne araştırmalar yapıldı ve nihayet Mars’ta su izine rastlandı. Bilim insanları Mars’ta ilk defa buz yüzeyin altında sudan oluşan geniş çaplı bir göl buldu. Dünyayı heyecanlandıran bu keşfe imza atan bilim insanlarından Dr. Sebastian Lauro, “Gölün keşfi Mars’ta hayat olasılığını hayli artırıyor. Hatta başka göller de olabilir” dedi.

     Avrupa Uzay Ajansı’nın Marsis adlı radarını kullanan bir grup İtalyan bilim insanı, Mars’ta buz yüzeyin altında göl buldu. Bu keşif, dünyadan 55 milyon km uzaktaki esrarengiz kızıl gezegende bulunan sıvı haldeki en büyük su kütlesi oldu.

     Keşfi yapan ekipte yer alan Roma Tre Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sebastian Lauro, Mars’ın güney kutbunda sıvı halde su bulunabileceği hipotezinin defalarca dile getirildiğini hatırlatarak, “Pekçok bilim insanı da o bölgede su aradı. Fakat kimse bulamadı. Mars’ta dediğiniz gibi sıvı halde su bulundu ama stabil formda değildi. Biz de özellikle o bölgeye bakmaya karar verdik. Daha önce kimse bu hipotezi kanıtlayamadığı için keşfimiz çok önemli. İlk kez Mars’ta stabil halde sıvı su bulundu. Altı yıldır Marsis’ten gelen verileri inceliyorduk ve geçen yıl elimize geçen yeni bilgileri analiz ettik ve bu sonuca ulaştık. Aslında 2012’den beri bu bölgede sıvı halde su olduğunu az çok biliyorduk. Fakat keşfi ilan edebilmek için istatistikî verileri elde etmemiz gerekiyordu” açıklamasında bulundu. Suyun varlığının doğrudan hayatın varlığıyla ilişkili olduğunu hatırlatan bilim insanı, “Eğer sıvı halde su varsa, hayat da vardır. Keşfimiz bu anlamda çok heyecan verici” dedi. Keşiflerinin Mars’ta hayat ihtimalini artırdığını dile getiren Dr. Sebastian Lauro, “Son 30 yıldır bilim insanları Mars’ta su arıyor, çünkü hayat var mı bunu anlamaya çalışıyor. Bizim bunu bulmamız gerçekten çok önemli bir keşif” ifadelerini kullandı.

     Nalan Koçak

     HABERTÜRK

     27 TEMMUZ 2018

 

333 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir