Mars’ta Göl Bulundu

 

isediyani

Mars’ın güney kutbunda, bir buzulaltı göl keşfedildi. Bu, kızıl gezegende su bulunduğuna dair ilk somut kanıt.

 

 

     Mars’ta su olduğuna dair ilk kez somut bir kanıt bulundu. Araştırmacılar, Mars’ın yüzeyinin yaklaşık 1. 5 km derinliğinde tespit edilen kütlenin bir yeraltı gölü olabileceğini açıkladı.

     Kütle, Mars’ın güney kutbunda yer alıyor. Rezervin 20 km çapında, üçgenimsi bir şeklinin olduğu açıklandı. Göldeki suyun ısısının donma noktasının çok altında olmasına rağmen, yüksek seviyede tuz içermesi nedeniyle sıvı halde kaldığı belirtiliyor. Buna göre göl, Antarktika ve Kalaallit Nunaat (Grönland)’taki buzulaltı gölleri andırıyor.

     Kütle, Avrupa Uzay Ajansı’nın “Mars Express” isimli uzay aracından yayılan düşük frekanslı radar dalgaları sayesinde tespit edildi. Radarın Mayıs 2012 – Aralık 2015 tarihleri arasında topladığı verilerin uzun bir analiz sürecinden geçirilmesi sonrasında, haber dünyaya Science dergisinde yayımlanan bir makaleyle duyuruldu. Araştırmayı, İtalya’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden Roberto Orosei ve meslektaşları gerçekleştirdi.

     Orosei, bu su kütlesinin illâ ki Mars’ta hayat olduğu anlamına gelmediğinin altını çizse de, gelecekte buzulun delinerek testler yapılabileceğini söyledi. Orosei makalede, “Burası, Mars’ta bir yaşam alanına en çok benzeyen, yaşamın varlığını sürdürebileceği bir yer” ifadelerini kullandı. İtalyan bilim insanı, “Buradaki ortam ideal bir tatil noktası veya bir balığın yüzebileceği bir yer değil. Fakat bu tür ortamlarda hayatta kalan ve üreyebilen organizmalar var. Dünya’da, buzun bile üzerine hayatta kalabilen mikroorganizmalar var” dedi.

     SCIENCE, AJANSLAR

     25 TEMMUZ 2018

 

269 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir