Viking Kızına da Bu Yakışır | THY Uçağını Durduran Elin, Afgan Göçmenin Sınırdışı Edilmesini Önledi

 

isediyani

İsveçli aktivist kız öğrenci Elin Errson, Afganistanlı bir sığınmacının sınırdışı edilmesini Göteborg Uluslararası Landvetter Havaalanı’nda tek başına yaptığı protesto ile önledi.

 

     İsveçli aktivist kız öğrenci Elin Errson, Afganistanlı bir sığınmacının sınırdışı edilmesini Göteborg Uluslararası Landvetter Havaalanı’nda tek başına yaptığı protesto ile önledi. Yürekli kız Elin, sınırdışı işlemleri kapsamında zorla uçakta bulunan Afgan sığınmacı dışarı çıkartılana kadar yerine oturmayı reddetti.

     Göteborg Üniversitesi’nde öğrenci olan ve siyasetle yakından ilgilenen Elin Ersson, Göteborg’dan İstanbul’a yolculuk etmesi planlanan Türk Hava Yolları (THY) uçuşunda sınırdışı edilen bir Afgan sığınmacının olduğunu öğrenmesiyle uçuş için bilet aldı ve protestosunu gerçekleştirmek üzere uçağa bindi. Uçağa girdiği andan itibaren İngilizce konuşarak sosyal medyadan canlı yayın yapmaya başlayan Elin’i yolcuların bir kısmının desteklediği, bir grubun ise eylem yapan öğrenciye düşmanca yaklaştığı görüldü.

     Elin Errson, “Bir adamın hayatının yalnızca siz uçağı kaçırmayın diye elinden alınmasını istemiyorum. O kişi uçaktan inene kadar yerime oturmayı reddediyorum” diyerek protestosuna başladı. Facebook’tan yaptığı bir paylaşımda Elin, “Hepinize not: Herkes oturmadan bir uçak kalkışa geçemez” diyordu. Elin, oturmayarak uçağın hareket etmesini önledi.

     Videoda, bir kabin görevlisinin ısrarla Elin’den yayın yapmayı durdurmasını istediği görülüyor ve yolculardan biri de öğrencinin elinden telefonunu almaya çalışıyor. Bunun üzerine Elin, “Ben, bir insanın hayatını kurtarmak için elimden geleni yapıyorum. Bir yolcu ayakta durduğu sürece pilot uçağı havalandıramaz. Tek isteğim sınırdışı işlemlerinin durdurulması. Sonra ben de kurallara uyacağım. Yaptığım şey tamamen hukukî, hiçbir suç işlemiyorum” diye konuştu. Telefonunu almaya kalkan yolcuya da, “Hangisi daha önemli: Bir hayat mı, senin zamanın mı? Onun uçaktan indirilmesini istiyorum, çünkü Afganistan’da güvende değil” dedi ve ekledi: “Ülkemin kurallarını beğenmiyorum ve onları değiştirmeye çalışıyorum. Bir insanı cehenneme yollamak doğru değil!”

     Yolcuların bir kısmı eylemi onayladıklarını alkışlayarak gösterince Elin’in mutluluktan ağlamaya başladığı görülüyor.

     Eylemin sonunda önce Afgan sığınmacı ve üç güvenlik görevlisi, onların ardından da Elin Ersson uçaktan indi. İsveçli yetkililerden bir açıklama gelmedi ancak bazı medya kuruluşları sığınmacının gözaltına tutulduğunu ve sınırdışı işlemlerinin başka bir tarihte yapılacağını haberleştirdi.

     İsveç önümüzdeki Eylül ayında seçime gidiyor ve hükûmet, sığınmacı politikalarını gevşetmeye yanaşmıyor. Radikal sağcı İsveç Demokratları anketlerde güç kazanmış gözüküyor.

     AJANSLAR

     25 TEMMUZ 2018

 

568 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir