Camide İmam, Minderde Antrenör

 

isediyani

Diyarbakır (Diyarbekir)’da yaşayan Yusuf Yoldaş, camide imam, minderde antrenör olarak görev yapıyor.

 

 

     Diyarbakır (Diyarbekir)’da yaşayan Yusuf Yoldaş, camide imam, minderde antrenör olarak görev yapıyor.

     Diyarbakır’da sporcu olmak isteyen ancak babasının isteği üzerine ilahiyat eğitimi alan 31 yaşındaki Yusuf Yoldaş, 10 yıldır imamlık yaparken, 23 yıldır gönül verdiği spordan da hiç kopmadı.

     Kayapınar İlçe Müftülüğü’ne bağlı Harmanardı Camii’nde imam ve hatip olarak görevini sürdüren, aynı zamanda judo sporunda katıldığı müsabakalarda çeşitli kategorilerde Türkiye birinciliği elde eden siyah kuşak sahibi Yoldaş, ilgi duyduğu sporu, Judo Diyarbakır İl Temsilciği bünyesinde antrenörlük yaparak devam ettiriyor.

     Yusuf Hoca, çocuklara da sporu aşılamak için camide Kur’an kursuna katılan erkek ve kız çocuklara, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce Kayapınar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan kursta judo eğitimi veriyor.

     Yusuf Hoca, yaptığı açıklamada, “Üniversiteye hazırlanırken bir yandan İlahiyat’a bir yandan Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO)’na hazırlanıyordum. Öncelikli tercihim İlahiyat’tı. Hem hâfız olmam hem de medrese eğitimi görmüş olmamdan dolayı İlahiyat daha ağır bastı” dedi.

     İmam hatiplik görevinin yanısıra 23 yıldır sporla uğraştığını anlatan Yusuf Hoca, judo ve badminton branşlarıyla ilgilendiğini de aktardı. Yusuf Hoca, Diyarbakır il birinciliği, GAP illeri birinciliği, liseler arasında Türkiye birinciliği, üniversiteler arasında Türkiye judo ikinciliği, liseler arası kuşak güreşinde Türkiye judo birinciliği elde ettiğini dile getirdi.

     “İslam spora önem veriyor. Peygamberimiz (sav)’in sahabelerle spor yaptığını, onları spor aktivitelerine yönlendirdiğini biliyoruz. Dînimiz insanların her alanda kendisini geliştirmesini istiyor” diyen Yusuf Hoca, sözlerini şöyle sürdürdü: “‘Çocuklara ata binmeyi, ok atmayı ve yüzmeyi öğretin’ gibi tavsiyeler içeren meşhur bir hadis var. Aynı zamanda Peygamberimiz (sav)’in güreş, koşu gibi sporları yaptığını ve tavsiye ettiğini biliyoruz. Çocuklarımıza da bunları öğretmemizle ilgili hadisler de var. Dînimizin de bir gereği olan sporu çocuklarımızla burada yapıyoruz.”

     Sediyani Haber olarak bizler de Yusuf Hocamız’ı tebrik ediyor, hayırlı çalışmalarında başarılar diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     25 TEMMUZ 2018

 

289 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Camide İmam, Minderde Antrenör

  1. Yusuf Yoldaş dedi ki:

    Sediyani Haber’e teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir