Erbil: İslam Âlimleri Birliği 6. Kongresi | Rehber Barzanî: “Dîn Refah İçindir, Şiddet İçin Değil!”

 

isediyani

İslam Âlimleri Birliği’nin 6. Kongre’si, Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’de gerçekleştiriliyor. Rehber Mesud Barzanî ve Kürdistan Başbakanı Nêçirvan Barzanî, önemli mesajlar verdiler.

     İslam Âlimleri Birliği’nin 6. Kongre’si, Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’de gerçekleştiriliyor. Kongreye bir mesaj gönderen Rehber Mesud Barzanî ve kongrede konuşan Kürdistan Başbakanı Nêçirvan Barzanî, önemli mesajlar verdiler.

     MESUD BARZANÎ: “ÇİZGİMİZ, HAKİKÎ VE KÜRDİSTAN’IN YERLİ AJANDASINA GÖRE OLMALIDIR; HALKIMIZIN MEŞRÛ HAKLARINA SAYGI DUYMAYAN İTHAL AJANDALARA GÖRE DEĞİL”

     Rehber Mesud Barzanî, İslam âlimlerinin, toplum içindeki rollerinin önemli olduğunu vurguladı. Kongreye bir mesaj gönderen Kürdistan Millî Rehberi Barzanî, “Dîn âlimlerinin, milletimizin kurtuluş tarihinin farklı dönemlerinde hakikati, dînî ilimleri, vatanseverliği ve birlikte yaşamı korumada etkili rolü olmuştur. Tarihimizdeki bu öncü rollerini her zaman hatırlamak gerekir” ifadelerini kullandı.

     İslam âlimlerinin günümüz toplumunun yaşamında da önemli ve sonuç alıcı rolleri olduğuna dikkat çeken Rehber Barzanî, “Özellikle terör ve radikalizm salgını, birlikte yaşam temellerini dinamitleme ve Irak ile bölgede çıkan ayrımcılık; birlikte yaşam, hoşgörü ve barış mesajı önünde büyük bir tehdit iken, rolünüz çok önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

     Mesajının devamında “Yaşanan bu kargaşada dîndarlık ve vatanseverlik karşıtı tuhaf bir kültür ve düşünceye izin verilmemeli, toplumun aklını işgal etmesine müsaade edilmemeli” uyarısında bulunan Rehber, “Milletimizin özgürlük ve kurtuluş yolundaki en büyük devrimleri, halkımızın büyük dîn adamlarının eliyle olmuştur” tespitinde bulundu. Barzani, “Dîn hocalarının devrimlerde silah taşıması hepimiz için, toprağı ve milleti savunmanın sadece millî değil, aynı zamanda dînî bir görev olduğunu anlamada önemli bir dersti” ifadelerini kullandı.

     Rehber Barzanî, mesajının devamında şu önemli hususlara dikkat çekti:

     “Terör fikrinin kurutulması ve terörle ideolojik mücadele, birinci derecede siz sayın âlimlerindir. Toplumun bütün katmanlarının gözü, bu konuda dîn hocalarının rolündedir. Şimdiye kadar bu konuda yaptıklarınız da takdire şayandır. Bununla birlikte bilim ve eğitim temelinde dîn ve inancı koruma görevi ile vatan ve millet sevgisini derinleştirmek, sizlerin görevidir.

     Millî duygulara kim, hangi gerekçeyle halel getirirse getirsin, İslam âlimleri zerre kadar halel getirmemeli ve ihmal etmemelidir. Çünkü sizler hepimiz için ilham kaynağısınız. Kürdistan halkı İslam âlimlerinden direnişi, fedakârlığı, morali ve mücadeleyi öğrenmiştir. Bu yüzden Ölümsüz Mustafa Barzanî, Âlimler Birliği’ni kurdu. Çünkü dîn âlimlerinin, Kürtler’in dînî ve millî kutsalları için halkın çelikten kılıcı olduğunu iyi biliyordu. Göreviniz kutsal bir görevdir ve Âlimler Birliği üyesi olmak büyük bir şereftir. Bu vesileyle tüm değerli dîn âlimlerinden, küçük ihtilafların büyük anlaşmazlıklara ve değerli hocalar arasında bölünmelere dönüşmesine engel olmalarını gerekli görüyorum.

     Sizin önceliğiniz ve başlıca derdiniz, ülkenin çıkarları ve geleceği ile gençlerimizin düşünceleri olmalıdır. Bu da hakikî ve Kürdistan’ın yerli ajandasına göre olmalıdır, halkımızın meşrû haklarına saygı duymayan ithal ajandalara göre değil. Dîn Âlimleri Birliği’ni oluşturan sizler, dîndarlık ve millî çıkarlar adına kurulmuştur ve sizlerin planlı, programlı olarak bu kutsal amacı koruması gerekir.

     Son olarak sizlere başarılar diliyorum. Kongrenizin başarılı ve kararlı geçmesini, dîn, halkımıza ve vatanımıza hizmet etmesini umuyorum. Ben de bütün gücümle sizleri desteklemeye devam edeceğim. İslam âlimlerinin hizmetinde olmaktan gurur duyuyorum.”

     NÊÇİRVAN BARZANÎ: “DÎN, İNSANLARIN DAHA GÜZEL BİR HAYAT YAŞAYABİLMESİ UĞRUNA GELMİŞTİR, ŞİDDET İÇİN DEĞİL!”

     Kürdistan Başbakanı Nêçirvan Barzanî de, dün Erbil Valiliği’ne yönelik yaşanan saldırının ardından bugün Kürdistan İslam Âlimleri Birliği Kongresi’nde açıklamalarda bulundu.

     “Kürdistan’daki camilerin kürsüleri terör ve radikalizme karşı mücadelede önemli rol oynadı” diyen Başbakan Nêçirvan Barzanî, “Bölgedeki ülkelerin geleceği açısından birlikte yaşama faktörü en önemli faktörlerden biridir” dedi. Terör ve radikalleşmenin küresel bir tehdit olduğunu belirten Başbakan Barzanî, “Amaçları doğrultusunda dîni kullananlar, şimdi kutsal İslam adına terör saçıyorlar” diye konuştu.

     Başbakan Nêçirvan Barzanî, Azad Kürdistan Bölgesi’nde farklı dîn ve etnisitelerin birlikte yaşama ortamı sağlandığını ifade ederek, “Dîn, insanların daha güzel bir hayat yaşayabilmesi uğruna gelmiştir, şiddet için değil” tespitinde bulundu.

     Kürdistan Âlimler Birliği’nin IŞİD barbar terör örgütünün Ézidîler’e karşı yaptığı katliâmla ilgili verdiği fetvâyla önemli bir rol oynadığını belirtmeden geçmeyen Başbakan Barzanî, Kürdistan’daki camilerin kürsülerinin terör ve radikalizme karşı mücadelede önemli rol üstlendiğini kaydetti.

     Bölgedeki ülkelerin geleceği açısından birlikte yaşama isteğinin en önemli faktörlerden biri olduğunun altını çizen Barzanî, bölgede devam eden savaşlara rağmen, insanların Kürdistan Bölgesi’nde barış ve istikrar içinde birlikte yaşama devam ettiğine dikkat çekti. Başbakan Barzanî, “Kürdistanlı İslam âlimleri ve büyük liderlerimiz, dîni bir temel olarak insanlık boyutuyla da almıştır. Melayê Cezirî, Ahmed-i Xanî, Nalî onlardan bazılarıdır” ifadelerini kullandı.

     Barzanî, Azad Kürdistan Hükûmeti’nin, bu topraklarda birlikte yaşama ve kardeşliğin devam etmesini amaçladığını söyledi. Azad Kürdistan’daki birlikte yaşama ve kardeşliğin tesisinde dîn âlimlerinin önemli rol üstlendiğini ifade eden Başbakan Barzanî, “Kürdistan Bölgesi’nde farklı bileşenlerin birlikte barış içinde yaşadığı bir ortam mevcut” dedi.

     RÛDAW, BASNEWS, SEDİYANİ HABER

     24 TEMMUZ 2018

 

246 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir