Yaban Keçileri 100 Yıl Aradan Sonra Elbistan’da Görüldü

 

isediyani

Nesli tükenme tehlikesinde olan yaban keçileri, 100 yıl aradan sonra Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizin Elbistan (Eblistan) ilçesinde görüldü.

 

     Nesli tükenme tehlikesinde olan yaban keçileri, 100 yıl aradan sonra Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizin Elbistan (Eblistan) ilçesinde vatandaşlar tarafından görüldü.

     Avrupa, Anadolu, Kürdistan, Ortadoğu ve Orta Asya’da yaşayan ve vahşî yaşamda soyu tükenme tehlikesi büyük olan türlerin sıralandığı hassas türler kategorisinde olan yaban keçisi, Elbistan’da 100 yıl aradan sonra ilk kez görüldü.

     Şar Dağı ve Belan mevkiinde farkedilen 3 adet yaban keçisi, yoldan geçen vatandaşların da ilgi odağı haline geldi.

     Av Hayvanları ve Su Ürünlerini Koruma ve Yaşatma Derneği Genel Başkanı Ali Haydar Doğan, yaban keçilerinin, bölgedeki neslinin 100 yıldan fazla bir süre önce tükendiğinin bilindiğini söyledi. Son 4 – 5 yıldır bölgedeki yaban keçisi popülasyonunun arttığını belirten Doğan, şu anda Elbistan’ı çevreleyen dağlarda 50’nin üzerinde bir sürünün varlığını bildiklerini anlattı. Yaban keçilerinin, deniz seviyesinden 3000 m yüksekliğe kadar olan sarp kayalıklarda, ormanlarla örtülü sarp ve ulaşılması güç yerlerde ve bodur çalılarla örtülü kayalıklarda yaşadığını hatırlatan Doğan şunları söyledi: “Bu hayvanlar, 100 yılı aşkın bir süre önce görülmüş. Ondan sonraki sürede de hiç kimse bölgede bu hayvanlara rastlamamış. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da nesli tükenmekte olan bir tür. Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Millî Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerimizle yaptığımız çalışmalarda bölgemizde yaban keçisi varlığını 5 yıl önce tespit etmiştik. Ama sayıları çok azdı. Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadardı. Aradan geçen sürede uygun yaşam ortamı bulan yaban keçilerinin sayısında artış sağlanmış. Şu an, 50’nin üzerinde bir sayıdan sözediyoruz. Bu da çok iyi bir rakam. Bölgenin en büyük doğal yaşam değerlerinden birinin, 100 yıl sonra yeniden görülmesi bizleri çok mutlu etti.”

     AJANSLAR

     23 TEMMUZ 2018

 

294 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir