Küba Komünizm’den Vazgeçiyor

 

isediyani

Küba’da yeni hazırlanan anayasanın taslak metninde, “komünist bir toplum inşâ etme” amacı kaldırıldı. Yeni anayasada Komünizm yerine Sosyalizm vurgusu yapılıyor.

 

     Küba’da yeni hazırlanan anayasanın taslak metninde, “komünist bir toplum inşâ etme” amacı kaldırıldı. Yeni anayasada Komünizm yerine Sosyalizm vurgusu yapılıyor.

     1976 yılında, başka bir ifadeyle Sovyetler Birliği (SSCB)’nin çöküşünden çok önce hazırlanan Küba Anayasası’nda yapılacak değişiklikler arasında; kuvvetler ayrılığının güçlendirilmesi, devlet başkanının yetkilerinin sınırlandırılması, başbakanlık ofisinin kurulması ve eşcinsel evliliklerin önünün açılması da yer alıyor.

     Küba Ulusal Meclisi Başkanı Esteban Lazo, SSCB’nin çöküşünden sonra Küba’nın farklı bir döneme girdiğini hatırlatarak, “Bu, fikirlerimizi reddettiğimiz anlamına gelmez” dedi.

     Bugün kabul edilmesi beklenen değişiklikler arasında şunlar var:

     ► Komünist Parti tek parti olarak kalmaya devam edecek lakin anayasa ile belirlenen amacı, Komünizm değil Sosyalizm inşâ etmek olacak. “Komünist bir toplum inşâ etme hedefi”nden sözeden bölüm anayasadan çıkarılacak.

     ► Özel mülk sahibi olmak, anayasa ile tanınacak.

     ► Devlet başkanı artık, ülkenin en üst yürütme organı olan Devlet Konseyi’nin ve bakanlar kurulunun başkanı olmayacak.

     ► Küba Ulusal Meclisi’nin başkanı, aynı zamanda Devlet Konseyi’nin başkanı olacak.

     ► Bir Başbakanlık kurumu oluşturulacak.

     ► Devlet başkanlarının ilk seçildikleri sırada 60 yaşın altında olması gerekecek. Bu göreve beşer yıllık iki dönem sınırlaması gerekecek.

     ► Eşcinsel evliliklerin önü açılacak.

     Küba Ulusal Meclisi’nin bu değişiklikleri kabul ettikten sonra halk ile istişare yapılacağı belirtiliyor. Yeni anayasa son olarak da referanduma sunulacak.

     AJANSLAR

     22 TEMMUZ 2018

 

467 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir