Cizreli İşitme Engelli Millî Güreşçi Sinan Sadak, 3 Kez Dünya Şampiyonu

 

isediyani

Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezire Botan) ilçesinden işitme engelli millî güreşçi Sinan Sadak, tam 3 kez “dünya şampiyonu” oldu.

 

 

     Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Cizre (Cezire Botan) ilçesinden işitme engelli millî güreşçi Sinan Sadak, tam 3 kez “dünya şampiyonu” oldu.

     Cizre’nin Nûr mahallesinde büyüyen ve spor yaşamını Batman Belediyespor kulübü bünyesinde sürdüren işitme engelli sporcu Sinan Sadak, Cizre’de 8 nüfûslu yoksul bir ailenin çocuğu ve henüz 23 yaşında. Duyma yetisini kaybetmesine rağmen küçük yaşlarda ayakkabı boyacılığı yaparak ailesinin geçimine katkıda bulundu.

     2008 yılında Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde güreş antrenörü Levent Kaleli ile tanışmasıyla yaşamı değişen Sinan Sadak, bu destek ile güreşe başladı. Kısa sürede güreş müsabakalarında büyük başarı gösteren Sinan, tam 4 kez “Türkiye şampiyonluğu” kazandı.

     2012 yılında İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda ikinci olup gümüş madalya alan Sinan, 2014 yılında Ermenistan’ın başkenti Erivan (Yerevan)’daki Dünya Engelliler Güreş Şampiyonası’nda şampiyon olarak altın madalya elde etti. 2015 yılında da Gürcistan’ın başkenti Tiflis (Tbillisi)’te yapılan İşitme Engelliler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda gençler ve büyükler kategorilerinde şampiyon olan millî sporcu, 2016 yılında İran’da düzenlenen Dünya İşitme Engelliler Güreş Şampiyonası ve son olarak geçen ay Rusya’nın Vladimir kentindeki Dünya Engelliler Güreş Şampiyonası’nda şampiyon olup zirvede yer almayı başardı.

     Başarılı ve örnek genç sporcu Sinan Sadak, şimdiye dek 13 yıllık güreş yaşamında 3 dünya şampiyonluğu, 1 dünya ikinciliği, 2 Avrupa şampiyonluğu ile çok sayıda Türkiye şampiyonluğu elde etti.

     12 yaşında güreşle tanışan Sinan, duygularını şu sözlerle ifade ediyor: “O zamanlar ilk Türkiye madalyamı almıştım. 2011 yılında Ankara Kızılcahamam kulübüne transfer oldum. Kızılcahamam’da tam mânâsıyla millî takım kariyerim başladı. 16 yaşında büyükler kategorisinde dünya ikincisi oldum. 2014 yılında dünya şampiyonu oldum. 2015 yılında Avrupa’da hem gençler hem de büyüklerde iki gün arayla – Allah nasip etti – çifte Avrupa şampiyonluğu yaşadım. 2016 yılında İran’da dünya şampiyonu oldum. Son olarak 2018’de Rusya’da Vladimir’de bireyselde dünya şampiyonu oldum, takım halinde de dünya ikincisi olduk.”

     Kariyerine halen Batman Belediyespor kulübünde devam eden Sinan Sadak, hedefinin 2021 Olimpiyatları olduğunu söylüyor. Sinan, “Bundan sonraki hedefimde 2019 yılında Belarus’ta yapılacak olan Avrupa Şampiyonası, 2020’de İstanbul’daki Dünya Şampiyonası var. 2021’de de nasip olursa olimpiyatlarda madalya almayı hedefliyorum. Nasip olur da madalya alırsam bütün sporcuların hayâl ettiği kariyer hedefime ulaşmış olacağım” sözleriyle hedeflerini ve hayâllerini dile getiriyor. Ve ince bir mesaj vererek ekliyor: “Artık olumsuzluklarla değil, güzel şeylerle anılmak istiyoruz.”

     Güzel Cizre şehrimizin Hz. Nûh (as) Peygamber’in şehri olduğunu vurgulamadan da geçmeyen Sinan, şu veciz dolu güzel sözleri sarfediyor: “Cizre denilince şimdi akla ilk gelen şey maalesef terör. Oysa geçmişte çok büyük âlimler yetiştiren bir memleketten sözediyoruz, Hz. Nûh’un şehrinden sözediyoruz. İnsanlığın doğuşunun olduğu bir yerin bu kadar olumsuzluklarla yansıması kimsenin hoşuna gitmiyor. İnşallah gelecek nesillere örnek başarılar bırakıyoruz. Artık olumsuzluklarla değil spor, fen ve sanatla, güzel şeylerle anılmak istiyoruz.” Sözlerinin devamında, “Belki de Allah beni vesile olarak öne sürüp şampiyonluk nasip etti” diyen Sinan, bu şampiyonluk vesilesiyle memleketini farklı yerlerde güzelliklerle anlatmaya çalıştığını belirtiyor.

     Sinan Sadak, olumsuzluklara rağmen bu başarının çıkmasını insanların hayretle izlediğine işaret ederek, “Sadece ben değilim, farklı dallarda başarılı kardeşlerim var. Bununla gurur duyuyorum” diyor. Gençlere tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmeyen Sinan, gençlerin kendilerine hedef belirlemesi ve sabırlı olmaları gerektiğini salık veriyor.

     Sediyani Haber olarak bizler de Sinan evlâdımızı hem başarıları hem de taşıdığı güzel düşüncelerden dolayı tebrik ediyor, kendisine daha nice şampiyonluklar diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     21 TEMMUZ 2018

 

1820 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir