Soykırımın Ayak Sesi: Assam Yeni Arakan mı?

 

Berrin Sönmez

 

 

 

 

 

     Bengal Körfezi’nde insanî dram sona ermek şöyle dursun yeni krizlerle yükselmekte.

     Körfez kıyısında yer alan Arakan (Rohingya / Raxine) eyaleti, ırkçı vahşetin adresi olmuştu. Bitmedi o kıyım. Hâlâ Bangladeş mülteci kamplarına ulaşmaya çalışıyor kaçabilen Arakanlılar. Dünyanın en yoksul ülkelerinden Bangladeş ve kamplarda hayatını sürdürmeye çalışanlar dünyanın yardımına muhtaç.

     Rohingyalı Müslümanlar’ın vatandaş sayılmamasıyla sistematize edilmişti soykırım. 21 Ekim 2012’de Sittwe katliâmı yaşanırken orada olan gazeteci – yazar İbrahim Sediyani, eyalet başkenti çevresindeki katliâmın, polisler ve Budist rahipler tarafından ortaklaşa gerçekleştirildiğini söyler. (1)

     Rohingyalar’ın, BM tarafından “dünyanın en mazlum halkı” olarak nitelenmesine yol açan zulmü Sediyani, “Yeni Dünya’da beşyüz yıl önce yaşanmış Kızılderili Soykırımı’na” benzetir.

     Son yıllarda Bengal Körfezi’nde bir başka yönetim aynı politikayı uygulamaya başladı. Kopya kimliksizleştirme politikası benzer soykırıma yol açabilir. Bu kez adres Hindistan ve Assam Eyalet Yönetimi

     Assam yaklaşık üçte biri Müslüman olan 32 milyon nüfûslu bir eyalet. Hindistan’ın kuzeydoğusunda yer alan Assam eyaleti, Bangladeş’i kuzey ve doğusundan çevrelemiş halde. Assam eyaletinin güneyinde ise Arakanlı Müslümanlar’a yaşam hakkı tanımayan Myanmar devleti yer alıyor. Birmanya, Burma ve son olarak Myanmar ismiyle anılan ülke, Budistler’in yönetimi ele geçirmesinden itibaren etnik ve dînî soykırımı sistematik biçimde sürdürmüştü.

     Irkçılığın gerekçesine dönüşmüştü bu ülkede Budizm. Hindistan’ın Assam eyaletinde ise Hindu ırkçılığın iktidara gelmesiyle başladı Müslümanlar’a yönelik baskı politikası. (2)

     Yönetim, “Vatandaşlar Ön Listesi” yayınlanmadan önce eyalete kırkbinden fazla polis memuru ve paramiliter sevkettiğini açıkladı. Gerekçe 1971’den önce ailesinin Assam eyaletinde yaşadığına dair resmî belge sunma şartı. 1971’den önce Assam’da yaşadığını belgeleyemeyen, yaklaşık yedi milyon Müslüman, “vatandaş” statüsünü kaybedecek. İnşâ edilen toplama kampı ve yakınlarında askerî birliklerin konuşlandırıldığı ise basına yansıyan bilgilerden. Kimliksiz, vatansız bırakılacak insanlar, eyaleti terketmeye zorlanacak. Yakında gündeme yeni bir toplu göç faciası düşmek üzerek. Göç etmeyenler içinse hayatî tehlike, soykırım ihtimali sözkonusu. Ya da toplama kamplarına sürülmek.

     “Hindistan: Müslümanlar’ı Silmekten Vazgeç!” sloganıyla sosyal medya imza kampanyası, soykırımı başlamadan önlemek için tehlikeye dikkat çekiyor. “Yanlış dili konuştukları ve yanlış Tanrı’ya ibadet ettikleri için” ırkçı Hindu iktidarının soykırım başlatma tehlikesine dikkat çekiliyor. “Vatandaşlık Ana Listesi”nden silme politikasını durdurması isteniyor, Hindistan ve Assam eyalet yöneticilerinden. BM genel sekreteri, Assam eyaletindeki Müslümanlar’a verdiği sözü tutmaya, dünya liderleri ise hükümetleri Hindistan’a bu konuda baskı yapmaya çağrılıyor. (3)

     Daha önce böyle bir belge sunmaları hiç gerekmediği için resmî evrak sunabilecek durumda olmayan eşlerin birbirlerinden çocuklarından koparılması muhtemel politikanın durdurulması için bütün ülkeler harekete geçmeli. Hukukçular, Hindistan Yüksek Yargısı dur demeli bu ırkçı politikaya. Fakat bu sorun uzun geçmişe sahip olduğu halde ülke iç hukuku bertaraf edemediğine göre evrensel insan hakları hukuku çerçevesinde çözülmesi için hak savunucularının devreye girmeli. Çünkü sorun eski ve çok katmanlı. Üstelik etnik ve dînî boyutları olduğu kadar ekonomik gerekçelere de dayanıyor. Bu karmaşık sorun öbeği ancak insan hakları hukuku ölçütleriyle aşılabilir.

     Hindistan vatandaşlık listesinin güncellenmesi uzun yıllardır süren bir çalışma. Assam eyaletince kriter olarak getirilen 1971 tarihi ise Bangladeş’in bağımsızlık ilanıyla ilişkili. Bangladeş, Pakistan’a karşı bağımsızlık mücadelesi verirken yaşanan iç savaş sürecinde pekçok Müslüman ve Hindu, Assam’a göç etmişti. Takip eden yıllarda yoksulluk ve işsizlik yüzenden Bangladeş’ten göçler devam etti. 1980’lerde de Assam’da göçmen karşıtı eylemlerde çıkan çatışmalarda pekçok kişi ölmüştü. Çatışmalara ve toplumsal tepkilere rağmen göç sürmüş, 2016 yılında eyalet yönetimine seçilen Hindu milliyetçi parti seçmene, göçmenleri sınırdışı etme sözü vermişti. Günümüzde ise Hindistan ve Assam yöneticileri mevcut vatandaşlık politikasından vazgeçirilemediği takdirde göçün tersine dönmesi kaçınılmaz görünüyor.

     Bangladeş, “daha da yoksullaşırız” gerekçesiyle bağımsızlık karşıtı tavır alan Cemaat-i İslamî liderlerini idam ettiği bu günlerde dünyanın en yoksul ülkelerinden biri. Bangladeş –Pakistan iç savaşına müdahale edip, Pakistan ordusunu yenerek Bangladeş’e bağımsızlığını hediye eden Hindistan ise bu kez ırkçı politikayla Bangladeş’in karşısında. Bir yandan Keşmir’deki Müslümanlar’a uyguladığı baskılar yüzünden Pakistan’la sorun yaşarken diğer yandan Assam krizi yüzünden Bangladeş sınırında yeni sorun yaratmaktan çekinmiyor.

     Hint Müslümanları, bağımsızlıklarının bedelini, aynı yıllarda İngiliz sömürge yönetiminden kurtulmuş olan Hindistan’a daha kaç nesil boyu ödeyecek acaba? Bağımsızlıklarına düşkün Müslümanlar, halklarını mutlu etmeye de aynı derecede niyet ettikleri zaman mı? Adaletle hükmedecek yönetim sistemleri kurabildikleri zaman mı? Peki ya dünya yine seyredecek mi bir insanî dramı daha?

     Bugünkü sorunların arka planı ne olursa olsun dünya, göz göre göre gelen bu faciâyı önlemek için harekete geçecek mi?

     DİPNOTLAR:

     (1): İbrahim Sediyani ile Röportaj, 6 Soruda Arakan Tarihi, Etnik ve Dînî Kıyımın Dünü ve Bugünü, Miray Tamer, T 24, 30 Ağustos 2017, http://t24.com.tr/haber/6-soruda-arakan-tarihi-etnik-ve-dini-kiyimin-dunu-bugunu,429735

     (2): Hindistan, Müslümanlar’ı “Vatansız” Statüsünde Sınırdışı Edecek, VOA – Asya’nın Sesi, 29 Mart 2018, http://asyaninsesi.com/hindistan-muslumanlari-vatansiz-statusunde-sinir-disi-edecek/

     (3): Hindistan, Müslümanlar’ı Silmekten Vazgeç!, İmza Kampanyası, Avaaz, 12 Temmuz 2018, https://secure.avaaz.org/campaign/tr/stop_deleting_muslims_loc/?beQzCdb&v=108380&cl=14750611456&_checksum=94c5b285b45ccb306c431881bc5d20b46971ff027cea4c34743ad5f7b15c0c5d

     GAZETE DUVAR

     18 TEMMUZ 2018

 

2159 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir