Bir Göçmen Hikâyesi: İtalya Dağlarını Keçi Sesleriyle Canlandıran Etiyopyalı Kadın

 

isediyani

Agitu Idea Gudeta, İtalya’nın Trentino bölgesinde keçi çiftliği işleten Etiyopyalı bir kadın. O’nun hikâyesi, imkân tanındığında göçmenlerin neler başarabileceklerine güzel bir örnek.

 

     Agitu Idea Gudeta, İtalya’nın Trentino bölgesinde keçi çiftliği işleten Etiyopyalı bir kadın. 40 yaşındaki Gudeta, Akdeniz’i geçip Avrupa’ya ulaşan binlerce Afrikalı göçmenden biri. 2010 yılında geldiği İtalya’da aşırı sağın en güçlü olduğu bölgelerden Trentino’da, Valle dei Mocheni’de 15 keçiyle başladığı sürüsünü 180’e kadar çıkarmayı başarmış. Süt ve peynir satarak hayatını kazanan Gudeta, yanında göçmenleri de çalıştırıyor.

     Gudeta’nın hikâyesi, imkân tanındığında göçmenlerin neler başarabileceklerine güzel bir örnek.

     Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da benzer bir işle uğraşan Agitu Idea Gudeta, tarım arazilerine, çiftliklerine el konulmasının ardından çareyi Avrupa’ya sığınmakta bulmuş. Doğu Afrika’dan yola çıkan Gudeta, canı pahasına İtalya’ya ulaştığında, hayata yeniden tutunmak için birçok farklı işte çalışmış ve nihayet yapmak istediği işe, keçilerine kavuşmuş. İtalya’da çiftçilere, kamuya ait dağlık arazileri ücretsiz otlak olarak kullanma imkânı sunulması, Gudeta için başlangıç noktası olmuş. Gudeta “Bu iş tam göçmenler için” diyor ve ekliyor: “Çünkü çok yorucu, ancak daha iyi bir hayat için çölü ve Akdeniz’i aşan biri bu şartların üstesinden rahatça gelebilir.”

     Sabah 5’te süt sağımıyla güne başlayan Agitu Idea Gudeta, keçilerini beslemek için sürüsüyle kilometrelerce yol kat ediyor.

     “Geldiğimde dirençle karşılaşmadım, kendimi kolayca kabul ettirdim” diyen Gudeta, bugün şartların değiştiğinin de farkında. Göçmen karşıtı popülist bir hükûmetin iş başına geçmesinin ardından, İtalya’da artık göçmenleri daha zor şartların beklediğini görüyor.

     Diğer yandan, Gudeta’nın birçok komşusu, hem bu cesur Etiyopyalı kadının başarısını takdir ediyor, hem de aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini’yi destekliyor.

     Fatih Yetim

     EURONEWS

     20 TEMMUZ 2018

 

310 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir