İskenderiye’de Bulunan Gizemli Siyah Lahit Sonunda Açıldı

 

isediyani

Bu ayın başlarında Mısır’ın İskenderiye kentinde keşfedilen devâsâ siyah granit lahit, düzenlenen bir törenle açıldı.

 

 

 

     Bu ayın başlarında Mısır’ın İskenderiye kentinde keşfedilen devâsâ siyah granit lahit, düzenlenen bir törenle açıldı.

     Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Wezirî, lahdin bazılarının sosyal medyada iddiâ ettiği gibi Makedonyalı Büyük İskender (M. Ö. 356 – M. Ö. 323)’e ait olmadığını doğruladı. Eski Eserler Bakanlığı’ndan bir heyet, lahdin savaş sırasında ölen üç savaşçının kalıntılarını barındırdığını söyledi.

     Mezar, yüzeyin 5 m altında gömülü bulundu ve Mısır askerî mühendislerinin yardımıyla 15 tonluk kapağının açılması gerekiyordu. Olağandışı büyüklüğü nedeniyle dünyanın dikkatini çektikten sonra, gözlemciler Büyük İskender’in cesedini barındırma ihtimalini gözönünde bulundurarak, önemli bir figürün kalıntılarını içerebileceğine inandılar. Ayrıca, lahdin bulunduğu mezarda, bir erkeği tasvir eden su mermerinden yapılmış bir büst de bulunmuştu. Bu büstün, siyah granit lahitte gömülmüş olan kişiyi betimliyor olabileceği düşünülüyordu.

     Lahdin açılışı, su sızıntısı yüzünden üç güç ertelendi. Bakanlık, suyun muhtemelen bir kanalizasyon kanalından lahde sızdığını belirtti. Bu mumyaların bozulmasına ve sadece iskeletlerini bırakmasına neden olmuş olabilir.

     Mustafa Wezirî, lahdin hangi döneme ait olduğununun henüz tespit edilemediğini söylese de, erken incelemeler bu lahdin Ptolemaik (M. Ö. 332 – M. Ö. 30) veya Roma (M. Ö. 30 – M. S. 802) dönemlerine ait olduğunu gösteriyor.

     Mumyalar konusunda uzman olan Şaban Abdulmuneym, iskeletlerden birinin kafatasında bir ok yarası izi olduğunu söylüyor.

     Wezirî, iskeletlerin ve lahitlerin İskenderiye’deki Eski Eserler Bakanlığı deposuna transfer edileceğini söyledi. Eserler burada restorasyon işlemlerinden geçecek ve analizler yapılacak.

     AJANSLAR

     20 TEMMUZ 2018

 

521 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir