Ağrı Dağı Eteklerinde Doğal Akvaryum (FOTO GALERİ)

 

isediyani

Kürdistan’ın yalçın dağlarından Ağrı Dağı’nın eteklerindeki Karasu ve Bulakbaşı suları, bulundukları bölgeye can verirken, su altında ise birbirinden güzel flora ve faunayı barındırıyor.

 

     Kürdistan’ın yalçın dağlarından Ağrı Dağı’nın eteklerindeki Karasu ve Bulakbaşı suları, bulundukları bölgeye can verirken, su altında ise birbirinden güzel flora ve faunayı barındırıyor.

     Ağrı Dağı’nın zirvesindeki karların erimesiyle biriken suların beslediği bölge, onlarca sualtı bitkisi ile balık, kemirgen, sürüngen ve yumuşakçalarla adeta doğal bir akvaryumu andırıyor. Amatör dalgıçların ve su altı meraklılarının ilgisini çeken alan, her geçen gün yayılan ünüyle farklı bölgelerden gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.

     Iğdır Doğa Koruma ve Millî Parklar Müdürü Mete Türkoğlu, yaptığı açıklamada, Ağrı Dağı Millî Parkı’nın coğrafya için önemli değerlerden biri olduğunu söyledi. Bulakbaşı ve Karasu sazlığının canlılar için önemli bir yaşam alanı olduğunu belirten Türkoğlu, “Bu sulak alanlarda Ağrı Dağı ve Aras Nehri’nden gelen alüvyal toprakların, verimli suların, planktonların oluşturduğu su altındaki besin zenginliğinden zooplankton (sularda bulunan, ancak mikroskopla görülebilen yaratıklar) oluşmasıyla bunlarla beslenen balık ve diğer canlılara yaşama imkânı sağlamaktadır” dedi. Sulak alanın bulunduğu bölgenin de birçok doğal güzelliği barındırdığını aktaran Türkoğlu, şunları anlattı: “Bu haliyle adetâ doğal bir akvaryum gibi görüntüler sergilemektedir. Özellikle ıstakoz, sarı balık, caner balığı, sazan balığı dediğimiz türlerden balık türlerimiz yaşamaktadır. Bunun dışında, özellikle Edirne ve Iğdır’da görülen su maymunu, bayrak niteliğinde bir görünüm sağlamaktadır. Buradaki bu verimliliğin sonucunda Ağrı Dağı ve Aras’tan gelen suların oluşturduğu alanda oldukça çeşitli kuş türlerimiz de yaşamaktadır. Etrafında ise Ağrı Dağı’nın sunmuş olduğu güzellikleri görmekteyiz.” Millî parkın sualtı meraklıları için tercih edilebilir, en iyi bölgelerden olduğunun altını çizen Türkoğlu, şöyle devam etti: “Buradaki sularımız derinliği 6 m’yi geçmeyen, derin olmayan, gelgitlerin olmadığı, durgun sular niteliğinde olan bir sudur. Özellikle amatör dalgıçları ve amatör belgesel yapımcılarını buraya davet ediyoruz. Sualtı meraklılarına Ağrı Dağı’nın oluşturduğu bu suların sualtı güzelliklerinden faydalanmalarını tavsiye ediyoruz.”

     Bölgede faaliyet gösteren dalgıçlardan Coşkun Oluz da millî parkın birçok amatör tarafından tercih edildiğini belirterek, ekip olarak amatör bir şekilde dalış ve sualtı görüntüleme faaliyetleri yaptıklarını ifade etti. Geçmişte birçok amatör dalgıcın bu bölgede dalış yaptığını söyleyen Oluz, “Kaynak sularından beslendiğinden ötürü temiz ve görüş açısı oldukça tatmin edici. Su altında bulunan bitki ve hayvan türleri de ilgi çekici. Buranın en büyük özelliği ise Ağrı Dağı gibi önemli bir dağda bulunması. Birçok kişi bu bölgeden geçerken yeşilliği ve doğayı beğeniyor, biz ise su altındaki güzellikleri keşfediyoruz. Merakı olan herkesi bu güzellikleri keşfetmeye bekliyoruz” diye konuştu.

     AJANSLAR

     17 TEMMUZ 2018

 

537 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir