Ürdün’de 14000 Yıl Öncesine Ait Ekmek Tarifi Bulundu

 

isediyani

Ürdün’de yer alan Siyah Çöl’de 14 bin yıl öncesine ait ekmek tarifi bulundu. Bu, şimdiye dek keşfedilen en eski ekmek tarifi.

 

     Ürdün’de yer alan Siyah Çöl’de 14 bin yıl öncesine ait ekmek tarifi bulundu. Bu, şimdiye dek keşfedilen en eski ekmek tarifi. Buğday ve arpa ununu, toz haline getirilmiş bitki kökleriyle karıştırıp su ilave ederek pişirilen ekmeğin tarifi 14 bin yıl öncesine dayanıyor.

     Şimdiye kadar en eski ekmeğe dair bulguların ülkemizde Çatalhöyük’te 9 bin yıl öncesine dayandığı sanılıyordu. Ancak Ürdün’de, Siyah Çöl’deki arkeolojik kazılardan elde edilen kalıntılar, ekmek tarifinin, bu tarihten 5 bin yıl daha eski olduğunu ortaya koydu.

     Her birinin içinde büyük daire şeklinde taş ocakların bulunduğu iki bina keşfeden araştırmacılar, her bir binada yanmış ekmek kırıntılarına rastladı. Mikroskopla incelenen 5, 7 mm uzunluğunda, 4, 4 mm genişliğinde ve 2, 5 mm kalınlığındaki ekmek örneklerinde taşlama, eleme ve yoğrulma izleri tespit edildi.

     Araştırmacılar, şu ana kadar keşfedilen dünyanın en eski ekmeğinin şekil olarak bazlamaya benzediğini belirtti. En eski ekmeği laboratuvarda yeniden üretmeyi deneyen araştırmacılar, ekmeğin tadının günümüzde tüketilen çok tahıllı ekmeğe benzediğini ifade etti. İngiltere’deki Londra Üniversite Koleji’nden Prof. Dorian Fuller, yaptığı açıklamada, “Bunun, farklı ürünlerin karıştırılmasıyla ortaya çıkan bir yiyecek olarak elimizdeki en eski kanıt olduğunu söyleyebiliriz. Bazlamaları var, ceylan kavurmaları var. Bunlar, o zamanlar yemeklerde kullandıkları şeyler” dedi.

     BBC

     17 TEMMUZ 2018

 

300 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir