Vietnam’da 4500 Yıllık Ticaret Ağı Keşfedildi

 

isediyani

Vietnam’da yaklaşık 4500 yıl öncesinden 3000 yıl öncesine kadar kullanılan oldukça büyük bir ticaret ağı keşfedildi.

 

 

     Vietnam’da yaklaşık 4500 yıl öncesinden 3000 yıl öncesine kadar kullanılan oldukça büyük bir ticaret ağı keşfedildi. Çalışmayı Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU)’nden bir arkeolog ekibi gerçekleştirdi.

     Yeni çalışmalar Güney Vietnam’ın Mekong Deltası bölgesi boyunca bir dizi yerleşimin sofistike bir planın parçası olduğunu gösteriyor. Buradaki yerleşimlerde büyük miktarda malzeme üretiliyor ve ticaret sayesinde yüzlerce kilometre alana yayılıyordu.

     Çalışmanın lider araştırmacılarından, ANU Arkeoloji ve Antropoloji Okulu’ndan Dr. Catherine Frieman, yapılan bu keşfin erken Vietnam kültürü hakkında bilinenleri önemli ölçüde değiştirdiğini söyledi. Dr. Frieman, “Bazı eserlerin etrafta dolaştırıldığını biliyorduk, ancak bu çalışma, uzman üreticileri ve teknolojik bilgileri de içeren büyük bir ticaret ağının kanıtlarını gösteriyor. Bu tamamen farklı bir top oyunu” diyor. Bu ticaretin ihtiyaç duydukları şeylerin üstüne birkaç tane ekstra eşya üreten insanlar için geçerli olmadığını belirten Dr. Frieman bunun büyük bir operasyon olduğunu dile getirdi.

     Keşif, eski taş alet uzmanlarından Dr Frieman’ın, Güney Vietnam’daki Rach Nui adlı bir yerde araştırmacıların bulduğu taş eşya koleksiyonuna bakmasından sonra yapıldı. Dr. Frieman, Dong Nai Nehri vadisinin üst kısımlarında, 80 km’den uzak bir taş ocağından geldiğine inanılan bir taş buldu. Taştan balta başı gibi aletler yapmak için kullanılan kumtaşından bir bileme taşıydı bu. Dr. Frieman, Rach Nui bölgesinde taş kaynağı olmadığını ve bu yüzden insanların taş ithal etmek ve daha sonra eserleri üretmek için çalışmak zorunda olduklarını belirtiyor. Ayrıca kendisi, buradaki insanların yakınlarında hiçbir taş kaynağı olmadan taş yapma konusunda uzmanlaştıklarını belirtiyor.

     ANU Arkeoloji ve Antropoloji Okulu’ndan Vietnam arkeolojisi uzmanı Dr. Phillip Piper, Güneydoğu Asya’da avcılık ve toplayıcılıktan çiftçiliğe geçişi haritalamak için çalışıyor. Dr. Piper, Vietnam’ın sahip olduğu birçok arkeolojik yerleşimler ve araziler sayesinde avcı toplayıcılıktan tarıma geçişin karmaşık yolları hakkında önemli bilgiler verdiğini vurguluyor. Dr. Piper, Güney Vietnam’ın, Neolitik Dönem’e tarihlenen, birbirine çok yakın ve çok fazla sayıda arkeolojik alanı olduğunu ve buralarda inşaat ve geçim türü açısından hatırı sayılır derece farklı materyal kültür türü bulunduğunu belirtti. Dr. Piper, “Bu ticaret döneminde ise çeşitli ırmak kolları ve sahillerde yerleşim kuran toplulukların sosyal, kültürel ve ekonomik olarak hızla geliştiğini görüyoruz” diyor. Bu topluluklar arasında çeşitli karmaşık ticaret ağlarının oluştuğunu da kaydeden Dr. Piper, elde edilen sonuçların bazılarının ise bu materyal ticareti ve üretiminin oldukça uzun mesafeleri kapsadığı fikrinin doğmasına yol açtığını belirtti.

     SCIENCE DAILY, ARKEOFİLİ

     15 TEMMUZ 2018

 

270 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir