Kalaallit Nunaat’ta Bir Köye Devâsâ Bir Buzdağı Yaklaştı

 

isediyani

Dünyanın en büyük adası olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da bir köye devâsâ bir buzdağı yaklaştı.

 

 

 

     Dünyanın en büyük adası olup “Amerika” kıtasında yer almasına rağmen Avrupa ülkesi Danimarka’ya ait otonom bir bölge olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da bir köye devâsâ bir buzdağı yaklaştı. Buzdağının parçalanarak tsunamiye yol açmasından endişe ediliyor.

     Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan adadaki bir köye devâsâ bir buzdağının yakınlaşması endişeye yol açtı. Buzdağının parçalanarak tsunamiye yol açma ihtimali nedeniyle, adanın batısındaki Innaarsuit köyü kısmen tahliye edildi.

     Yerel basın, buz dağının dün gece köye daha fazla yakınlaşmadığını duyurdu. Yerel yöneticiler, daha önce bu kadar büyük bir buzdağı görmediklerini söylüyorlar. Geçen yıl meydana gelen bir depremin sonucunda oluşan dalgaların Grönland’ın kuzeybatısındaki evleri sular altında bırakması üzerine 4 kişi hayatını kaybetmişti. Danimarka merkezli Ritzau haber ajansı, Innaarsuit köyünde yaşayan 169 kişiden buzdağına yakın olanların tahliye edildiğini bildirdi.

     Köy belediye meclisi üyesi Susanne Eliassen, yerel Sermitsiaq gazetesine yaptığı açıklamada, “Çatlaklar ve delikler var. Bunlar da bizi her an parçalanabileceği konusunda korkutuyor” dedi. Eliassen, köyün güç istasyonunun ve yakıt tanklarının da kıyaya yakın olduğunu sözlerine ekledi. Bazı uzmanlar, buzul kütlelerinin yol açacağı sorunların iklim değişikliği nedeniyle daha sık görülebileceğini söylüyor. Buzulların parçalanması, tsunami riskini de beraberinde getiriyor.

     SERMITSIAQ, FYENS, TAG 24, KNR NEWS NUTAARSIASSAT, SEDİYANİ HABER

     14 TEMMUZ 2018

408 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir