Cize Piramitleri’nin Yanında 4500 Yıllık İki Ev Bulundu

 

isediyani

Mısır’daki Cize Piramitleri’nin yanında 4 bin 500 yıllık iki ev bulundu.

 

 

 

     Arkeologlar, Mısır’daki Cize Piramitleri’nin yakınında iki antik ev keşfetti. Yapıların 4 bin 500’ü aşkın yıl önce paramiliter bir güç için yiyecek üretimini denetlemekle sorumlu görevliler tarafından ev olarak kullanıldığı düşünülüyor. Sözkonusu yerleşimler Cize’de, Mankaure Piramidi inşâ edilirken canlanmış antik bir limanda bulundu. (Menkaure, yaklaşık olarak M. Ö. 2490 – M. Ö. 2472 yılları arası hüküm sürmüş bir firavundu.)

     Arkeologların belirttiğine göre yapılardan biri, hayvanların yenmek için barındırılması ve kesilmesini denetleyen bir görevlinin, diğeri ise “wadaat” adı verilen bir kurumun parçası olan bir rahibin evi olabilir. Kazıları yürüten Antik Mısır Araştırma Derneği Başkanı Marke Lehner, rahibe ait olması muhtemel yapının yakınında bulunan mühürlerde, rahipleri devletin üst düzey memurları olduğu bir Mısır kurumu olan “wadaat”tan bahsedildiğini söylüyor. Bu yerleşim, maltlama için kullanılmış olabilecek bir yapıya bağlı. Lehner’ın belirttiğine göre bu durum, burada oturan kişinin o dönemdeki mayalama ve fırınlama işlemlerini denetleyen biri olduğunu gösteriyor.

     Bu iki yerleşim, Cize’deki paramiliter bir güce evsahipliği yapmış olabilecek galeri adı verilen bir yapı dizisinin yakınına konumlandırılmış. Bu galerilerin 1000’den fazla insanı barındırmış olabileceği düşünülüyor. Lehner’ın bildirdiğine göre, bulunan iki yerleşimin yakınında üretilmiş tüm yiyeceklerin galerilerde yaşayanlara verilmiş olması muhtemel, ancak yiyeceklerden bir kısmı Menkaure Piramidi’nde çalışan insanlara ulaşmış da olabilir.

     Yalnızca galerilerde yaşayan insanları beslemek için gerekli yiyecek miktarı çok fazlaydı. Antik Mısır Araştırmaları Derneği’nden arkeobotanikçi Claire Malleson’un “Besin Maddelerinin Gerekliliğini Keşfetmek” (Routledge, 2017) adlı kitapta yayımlanan bir makalede ölçtüğüne göre, günlük gereken gernik buğdayı miktarı 877, 54 kg idi. İnsanlar bu gernik buğdayını pişirmek ve ekmeğe dönüştürmek durumundaydı. Galerilerde yaşayanlar ve Mankaure Piramidi’nde çalışanlar aynı zamanda büyük miktarlarda ete de ihtiyaç duyuyordu.

     Bulunan iki yerleşim, Lehner’in “dönemin temel millî limanı” olduğuna inandığı, tüm Mısır’dan ve Akdeniz’in doğusundan eşya ve malzemeler gelen limanda konumlanıyor. Arkeologlar daha önce bu limanda, limanda çalışan kâtipler tarafından kullanılmış 21 odalı bir ev de dâhil olmak üzere diğer yerleşimlere de rastlamıştı.

     “Büyük Piramit” adıyla da bilinen Xeops Piramidi, Firavun Xufu (M. Ö. 2551 – M. Ö. 2528 dolayları) adına inşâ edilirken, Cize’de muhtemelen bir liman daha yapılmaktaydı. Xufu’nun saltanatının 27. yılında yaşamış Merer adındaki bir denetmen tarafından yazılan bir kayıt defterinde, böyle bir limandan bahseden ifadeler yer alıyor. Bu kayıt defteri deşifre edilme sürecinde.

     Bölgedeki kazılara 2019 yılında devam edilecek.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     10 TEMMUZ 2018

 

268 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir