Peru’daki 3000 Yıllık Jeoglifler Cennet’i mi Tasvir Ediyor?

 

isediyani

Peru’daki Aşağı Chao Vadisi’nde yaşayan eski insanların 3 bin yıl önce köşeli kayalardan oluşturduğu beş jeoglif, Cennet’i tasvir ediyor olabilir.

 

 

     Peru’daki Aşağı Chao Vadisi’nde yaşayan eski insanların 3 bin yıl önce köşeli kayalardan oluşturduğu beş jeoglif, Cennet’i tasvir ediyor olabilir.

     Bu jeoglifler, onlara doğru açılan taş kapılara sahipti. Arkeologlar, bu insanların, jeogliflerde yapılan tören ya da ritüelistik etkinliklere katılmak için bu kapılara girmiş olabileceğini düşünüyor. Bu beş jeoglif, Pampa de las Salinas olarak adlandırılan ve patikalar, plazalar ve antik yapı kalıntılarının yanısıra balık ve bitki kalıntılarından da oluşan “Los Morteros” adlı devâsâ höyükte bulunan 20’den fazla arkeolojik alandan oluşan daha büyük bir tören alanının parçası.

     Son zamanlarda, arkeologlar Pampa de las Salinas’ı haritalayarak ve kazarak, peyzajın gizemlerini anlamaya yardımcı olmak için keşifler yapıyor. Pontificia Universidad Catolica del Peru’daki yeni bir soruşturmayı yürüten Ana Cecilia Mauricio, konuyla ilgili olarak, “Pampa de las Salinas’ın bulunduğu alanın, yakınlardaki topluluklar tarafından törensel alanların yapıldığı ve kullanıldığı yer haline geldiği görülüyor” dedi. Ama yine de bilim insanları Pampa de las Salinas’ta bulunan yapıların anlamlarını karıştırdıklarını ve yıllar önce sitede neler olup bittiğinden emin olmadıklarını ekliyor.

     1970’lerde jeogliflerin ikisi keşfedildi, diğer üçü ise Mauricio ve ekibi tarafından keşfedildi. Mauricio, tüm jeogliflerin “zemin üzerinde farklı boyutlarda dairesel izler oluşturan küçük, açısal kaya yığınları ile inşâ edildiğini” açıkladı. Mauricio, “Jeoglifler 50 metreye 50 metrelik veya daha büyük, insanların geçmesine izin verecek kapılara sahip. Bu geniş alandaki tasarımlar Cennet’i tasvir ediyor olabilir. 1970’lerde bulunan jeogliflerden biri, Güney Haçı olarak bilinen astronomik bir takımyıldızı betimliyor ve bu jeogliflerin diğer takımyıldızlarla ilişkili olması muhtemel” diye ekledi.

     Araştırmacılar, jeogliflerin ne zaman inşâ edildiğini tam olarak bilmiyorlar, ancak 3000 yıldan daha uzun bir süre öncesine tarihleniyor olmalı. Çünkü Pampa de las Salinas’taki tüm yerleşimler o zamandan beri terkedilmiş durumda.

     Araştırma ekibi, jeogliflerin yüzeyinde herhangi bir eser bulamadı, bu da jeogliflerin tarihlendirilmesini zorlaştırıyor. Daha sonra araştırmacılar, saklanan enerji miktarının ölçüldüğü termolüminesans tarihini, yapıların ne kadar eski olduğuna dair daha iyi bir fikir elde etmek için jeogliflerle ilişkili çökeller üzerinde kullanmayı planlıyorlar.

     Pampa de las Salinas’ın en eski bölgesi, en az 6000 yıl öncesine dayanan Los Morteros höyüğü. Mauricio, “Araştırmalarımız, Los Morteros’un en eski evrelerinin, kil yığınları ve taş ocakları, muhtemelen evsel boşlukları olan alanlarda, organik çöp – deniz faunası ve bitki kalıntıları birikimi yoluyla bir höyüğün oluşumuyla ilgili olduğunu gösteriyor. Daha sonra, kerpiç tuğla mimarîsi ve daha sonra taş mimarîsi, hem anıtsal hem de törensel özellikleriyle, Los Morteros’ta inşâ edildi” açıklamasında bulundu.

     Los Morteros inşâsı sırasında sitede yaşayan insanlar var. Ancak, “daha sonra, site anıtsal hale geldiğinde, Morteros’ta ve hatta Pampa de las Salinas’ın tüm bölgesinde yaşayan nüfûsun kanıtı yok” diyor Mauricio. Pampa de las Salinas’ta, Los Morteros’un “5000 yıl önce kullanılmaya son verildiğini ve tören aktivitelerinin diğer alanlarda yoğunlaştığını” da ekliyor.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     9 TEMMUZ 2018

 

409 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir