Tebrikler Hindistan… Kuzey Bölgesi Eyalet Mahkemesi: “İnsanlar ile Hayvanlar Eşit Haklara Sahiptir”

 

isediyani

Hindistan’ın kuzeyindeki Kuzey Bölgesi (Uttar Axand) Eyalet Mahkemesi, aldığı kararla, “insanlar ile hayvanların eşit haklara sahip olduğuna” hükmetti.

 

     Hindistan’ın kuzeyindeki Kuzey Bölgesi (Uttar Axand) Eyalet Mahkemesi, aldığı kararla, “insanlar ile hayvanların eşit haklara sahip olduğuna” hükmetti. Bütün hayvanların “insanlarla aynı haklara, görev ve sorumluluklara sahip olduğunu” belirten mahkeme, hayvanların “tüzel kişilik veya varlık” statüsünde olduğuna hükmetti.

     Eyalet mahkemesinin hakimleri Rajiv Şerma ve Loqpel Sinğ ayrıca, hayvanlara karşı zûlmün önlenmesi için aldıkları bir dizi kuralın “bütün hayvan krallığı üzerinde” geçerli olmasına karar verdi. Kuzey Bölgesi (Uttar Axand) Mahkemesi, yaptığı açıklamada, “Kuşlar ve suda yaşayanlar da dahil olmak üzere tüm hayvan krallığı, tüzel kişiler olarak ilan edildi” dedi.

     Hindistan Yüksek Millî Mahkemesi tarafından onaylanması gereken kararın, kaçak avcılara, çevreyi kirleten şirketlere ve evcil hayvanları veya yabanî hayvanları taciz edenlere yönelik caydırıcı bir etkisi olacak.

     Öte yandan, Hindistan geçen yıl kutsal Ganj ve Yamuna nehirleri hakkında benzer bir çevre kararı vermiş ve Yüksek Mahkeme, bölgeye bırakılan zehirli atıklarla mücadele etmişti. Aynı Kuzey Bölgesi (Uttar Axand) Eyalet Mahkemesi’nin 23 Mart 2017 tarihinde aldığı kararla Ganj (Ganga) Nehri ve onun yan kolu Yamuna Nehri’ne “insan haklarına sahip, insan olmayan varlık” statüsü verilmişti. Bu kararla Ganj ve Yamuna ırmakları, Hindistan’da “insan haklarına sahip, insan olmayan ilk varlık” oldular. Çevre koruma örgütleri ve doğaseverler tarafından sevinçle karşılanan karar uyarınca, kirletme ya da başka bir yolla bu iki nehre zarar verenler, mahkemelerde “insana zarar vermiş gibi” kabul edilecek ve cezalandırılacak. Konuyla ilgili olarak hayvansever ve çevre dostu Sediyani Haber sitesinin 23 Mart 2017 tarihinde yaptığı habere şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.sediyani.com/?p=15424

     UTTARAKHAND NEWS (HİNDİSTAN), SPUTNIK (RUSYA), SEDİYANİ HABER (TÜRKİYE)

     5 TEMMUZ 2018

 

445 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir