Hristiyan Kürt Filozof Efram İsa Yusuf Vefât Etti

 

isediyani

Kürt tarihçi ve filozof Prof. Dr. Efram İsa Yusuf, Fransa’nın başkenti Paris’te hayatını kaybetti. Hristiyan Kürt filozof, 74 yaşındaydı.

 

 

     Kürt tarihçi ve filozof Prof. Dr. Efram İsa Yusuf, Fransa’nın başkenti Paris’te hayatını kaybetti. Hristiyan Kürt filozof, 74 yaşındaydı.

     Azad Kürdistan Federe Devleti Fransa Temsilcisi Ali Dolemerî, yaptığı açıklamada, “Efram İsa Yusuf hastalıktan dolayı dün Paris’te hayatını kaybetti. Yusuf yıllardır Fransa üniversitelerinde akademisyenlik yapıyordu. İki doktorası ve 15’ten fazla kitabı vardı” dedi. Yusuf’un Paris Kürt Enstitüsü üyesi olduğunu belirten Dolemerî, Yusuf’un hayatı boyunca halkı için büyük hizmetler yaptığını belirterek, Kürtler’in tecrübe sahibi bir filozofu kaybettiğini ifade etti.

     1944 yılında Kürdistan’ın Zaho kentinde Hristiyan bir Kürt ailenin çocuğu olarak doğan Efram İsa Yusuf, 1974 yılından itibaren Fransa’da yaşıyordu.

     Kürdistan Devlet Başkanı Mesud Barzanî, yaşamını yitiren Prof. Dr. Efram İsa Yusuf için bir taziye mesajı yayımladı. Başkan Barzanî, resmî web sayfasında yayımladığı mesajda, “Başta ailesi, sevenleri, dostları ve Kürdistanlı tüm Hristiyan kardeşlerimizin üzüntülerini ve acılarını paylaştığımı belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi. Efram İsa’yı “vatansever bir akademisyen” olarak tanımlayan Başkan Barzanî, mesajında şunları kaydetti: “Prof. Dr. Efram İsa Yusuf’un hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Başta ailesi, sevenleri, dostları ve Kürdistanlı tüm Hristiyan kardeşlerimize taziyelerimi sunuyor ve üzüntülerini ve acılarını paylaştığımı belirtmek istiyorum. Yüce Allah’tan; Efram İsa Yusuf’a râhmet, acılı ailesine sabır vermesini diliyorum.”

     Sediyani Haber olarak bizler de hayatını kaybeden Hristiyan Kürt filozof Efram İsa Yusuf’a Allah-û Teâlâ’dan râhmet, ailesine, sevenlerine ve tüm halkımıza sabr ve başsağlığı diliyoruz.

     RÛDAW, BASNEWS, KURDİSTAN 24, SEDİYANİ HABER

     4 TEMMUZ 2018

718 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Hristiyan Kürt Filozof Efram İsa Yusuf Vefât Etti

  1. Ali Haydar Cilas dedi ki:

    Gavüre rahmet dileme ancak Barzaniye yakisir zaten.Bir süryaninin fransada ölmesi bizi niye üzüyor? Xwude akil bide we .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir