Van Gölü’ndeki Halk Plajına “Mavi Bayrak” Ödülü

 

isediyani

Van Gölü’ndeki Molla Kasım Halk Plajı, “Mavi Bayrak” ödülü almaya hak kazandı.

 

     Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)’nın “Mavi Bayrak” ödülü, Van Gölü’ndeki Molla Kasım Halk Plajı’na verildi. Ödül, Van’ın Tuşba Belediyesi’nin 4 yıl önce başlattığı “Çevre ve Göl” projesiyle geldi. Molla Kasım Halk Plajı, FEE’nin 33 kriterinin tümünü yerine getirerek “Ulusal Mavi Bayrak” asma hakkını kazandı.

     Van’ın Tuşba Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinatörlüğünde plajlar ve marinalarda denizin atık sularla kirletilmesinin önlenmesi amacıyla yürütülen “Ulusal Mavi Bayrak Ödülü”nün Türkiye’de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında bir göle verildiği belirtildi.

     Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, ülke genelinde “Mavi Bayrak” almaya hak kazanan plaj ve marina sayısının 459’a ulaştığını, ancak ödülün ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında bir göle verildiğini belirtti. “Van Gölü, hem bölge insanları hem de başta İran olmak üzere tüm komşu ülkelerden milyonları aşacak ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olacak” diyen Özgökçe, sözlerine şunları ekledi: “Ülkemizde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda ise Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinasyonunda dünyada 50 ülkede uygulanıyor. Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan FEE, Mavi Bayrak Programı’nı çok hassas olarak yürütmektedir. Mavi Bayraklı Halk Plajı Ödülü’ne hak kazanmak çok kolay olmamaktadır. Deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleriyle Molla Kasım Mavi Bayraklı Halk Plajı, ‘Ulusal Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görüldü.” Molla Kasım Halk Plajı’nın çevre dostu bir proje olduğunu aktaran Özgökçe, “Yaklaşık 1648 m rakımlı ve 400 km’lik sahile sahip Van Gölü kıyısında rahat yüzülebilecek en büyük, ilk ve tek halk plajımız şimdiden vatandaşların sabırsızlıkla beklediği yerlerin başında geliyor” diye konuştu. Vanlılar ve turistlerin gittikleri ıssız koylarda yüzebilecekleri uygun bir yer bulunmadığı için her şeyden mahrum kaldıklarını kaydeden Özgökçe, Tuşba Belediyesi’nin yaptığı bu Molla Kasım Mavi Bayraklı Halk Plajı ile tüm sıkıntıların bittiğini ifade etti.

     “Mavi Mayrak” ödülü, FEE temsilcileri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de katılacağı bir törenle Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’ye verilecek. Tuşba Belediyesi bu başarısıyla, “Türkiye’nin Mavi Bayraklı İlk Göl Plajı” ünvanına da sahip oldu.

     AJANSLAR

     2 TEMMUZ 2018

 

283 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir