Göbeklitepe (Xrabe Reşk), “UNESCO Dünya Kültür Mirası” Listesine Girdi

 

isediyani

İnsanlık tarihinin en eski medeniyeti olan Kürdistan’daki Xrabe Reşk (Göbeklitepe), UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alındı.

 

 

     İnsanlık tarihinin en eski medeniyeti olan Kürdistan’daki Xrabe Reşk (Göbeklitepe), kısa adı UNESCO olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alındı. Riha (Şanlıurfa) il topraklarında bulunan bu arkeolojik tapınak alanı, “insanlık tarihinin ilk Hacc merkezi” olarak kabul ediliyor. Xrebe Reşk (Göbeklitepe)’in inşâsı, 12 bin yıl öncesine tarihlendiriliyor.

     Basra Körfezi’nde yer alan Bahreyn’in başkenti Mename’de bugün düzenlenen 42. Dünya Mirası Komite Toplantısı’nda Kürdistan’daki Xrabe Reşk (Göbeklitepe), “UNESCO Dünya Mirası Listesi”nde yerini aldı. Dünya Miras Komitesi’nin 42. oturumunun açılış töreni, bugün (1 Temmuz Pazar) Bahreyn Millî Tiyatrosu’nda Bahreyn Prensi Selman bin Hamîd bin İsa el- Xalife’nin katılımıyla gerçekleşti. Bahreyn’de düzenlenen ve 4 Temmuz’a kadar devam edecek olan toplantıya Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı ve Şanlıurfa Valiliği’ni temsilen Şanlıurfa Müze Müdürü ve Göbeklitepe Kazı Başkanı Celal Uludağ katıldı.

     AJANSLAR

     1 TEMMUZ 2018

 

258 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir