Fuat Sezgin Vefât Etti

 

isediyani

Bitlisli dünya çapındaki bilim insanı ve İslam tarihi profesörü Fuat Sezgin, Hakk’ın râhmetine kavuştu.

 

 

     Almanya’nın Frankfurt (Frankfurt am Main) şehrinde bulunan Johann Wolfgang von Goethe Üniversitesi (Johann Wolfgang von Goethe – Universität) bünyesindeki İslam – Arap Bilimleri Tarihi Enstitüsü (Instituts für Geschichte der Arabisch – Islamischen Wissenschaften)’nün ve aynı adlı müzenin kurucusu olan Bitlisli bilim adamı ve İslam tarihi profesörü Fuat Sezgin, vefât etti.

     27 dil bilen dünyaca ünlü Kürt bilim insanı Prof. Dr. Fuat Sezgin, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 24 Ekim 1924 doğumlu olan Sezgin, 94 yaşındaydı.

     24 Ekim 1924 tarihinde Kürdistan’ın Bitlis (Zûlqarneyn) şehrinde dünyaya gelen Fuat Sezgin, 1943 – 51 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Enstitüsü’nde, “İslamî Bilimler ve Oryantalizm” alanında otorite sayılan Alman oryantalist Hellmut Ritter’in yanında öğrenim gördü. Ritter’in, modern bilimin oluşumunda özellikle 9. – 13.yüzyıllar arasındaki Endülüs ve Abbasî devletlerindeki bilim adamlarının da önemli katkıları olduğunu vurgulaması üzerine bu alana yöneldi. 1950’de “Arap Dili ve Edebiyatı” bölümünde “Buharî’nin Kaynakları” adlı doktora tezini tamamladı. 1951 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, “Arap Dili ve Edebiyatı” üzerinde doktora yaptı.

     1954 yılında İslam Araştırmaları Enstitüsü’nde doçent oldu. Burada Zeki Velidi Togan ile çalıştı.

     27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi akabinde üniversiteden uzaklaştırılan ve “147’likler” diye bilinen akademisyenler arasındaydı. Bir valizle gitmek zorunda kaldığı yurtdışında, aynı alanda çalışan oryantalistlerin kıskançlıkları ile karşı karşıya kaldığını ancak yaşadığı zorluklar karşısında asla pes etmediğini ifade etmiştir. Ayrıca bu dönemde yaşadığı zorluklarla nasıl mücadele ettiğini şu sözlerle açıklamıştır: “Ben şuna inanmıştım artık. Tüm musibetler karşısında sadece Allah’a inanacaksın, başka hiçbir şeye değil.”

     1961 yılında Almanya’ya giden Fuat Sezgin, Frankfurt şehrindeki Johann Wolfgang von Goethe Üniversitesi’nde önce “misafir doçent” olarak dersler verdi. 1965 yılında “profesör” oldu. Oradaki bilimsel çalışmalarının ağırlık noktası Arap – İslam kültür çevresinde tabiî bilimler tarihi alanı olmuştur ve bu alanda 1965 yılında habilitasyon çalışmasını yapmıştır. Henüz İstanbul’da iken başladığı, 7. – 14. yüzyıllarda gelişen Arap – İslam Edebiyatı Tarihi çalışmasına (Geschichte des Arabischen Schrifttums) Almanya’da da devam ederek, oryantalist çalışmalar için kaynak eser haline gelmiş ve hâlâ aşılamamış 13 ciltlik bu eserinin ilk cildini 1967, son cildini ise 2000 yılında yayınladı. “Geschichte des Arabischen Schrifttums”, İslam’ın ilk döneminde uğraşılmış, dînî ve tarihî edebiyattan coğrafya ve haritacılığa kadar bütün ana ve yan bilim dallarını konu edinmektedir. Prof. Sezgin, Suudî Arabistan’da Kral Faysal Vakfı’nın “İslamî Bilimler Ödülü”nü 1978 yılında ilk alan kişidir. Bu ve başka desteklerle Sezgin, 1982 yılında J.W.Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap – İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü ve 1983’de buranın müzesini kurdu. Buranın halen direktörlüğünü yürütmekteydi. Enstitüye bağlı olarak kurduğu müzede Sezgin, İslam kültür çevresinde Müslüman bilginler tarafından yapılmış aletlerin ve bilimsel araç ve gereçlerin yazılı kaynaklara dayanarak yaptırdığı numunelerini sergilemektedir. Müzede bulunan objeleri tanıtmak ve İslam kültür çevresindeki bilimsel gelişmeyi göstermek için hazırladığı “Wissenschaft und Technik im Islam” isimli kataloğu 2003 yılında yayınladı.

     Prof. Dr. Fuat Sezgin, Arap – İslam Bilimleri Enstitüsü için hazırladığı bilimsel araç ve gereçlerin benzerlerini yaptırarak, 25 Mayıs 2008 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin açılmasında öncü rol oynamıştır.

     Prof. Dr. Fuat Sezgin meslektaşı Dr. Ursula Sezgin‘le evliydi ve birlikte Frankfurt’a yakın bir yerde ikamet etmektedirler. Onların kızı Hilal Sezgin, Almanya’da yaşayan bir gazeteci ve yazardır.

     Fuat Sezgin, tam 27 dil biliyordu.

     Sediyani Haber camiâsı olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamıza Allah Tebareke we Teâlâ’dan râhmet, kederli ailesine, talebelerine ve tüm yarenlerine sabr ve başsağlığı diliyoruz. Yeri kolay kolay doldurulamayacak bir insandı. Mekânı Cennet olsun.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     30 HAZİRAN 2018

Prof. Dr. Fuat Sezgin

(24 Ekim 1924 – 30 Haziran 2018)

 

391 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir