Van Gölü Sularının Altında Yeni Kale Kalıntıları Bulundu

 

isediyani

Kürdistan’ın en büyük gölü olan Van Gölü’nde, suyun içinde yeni kale kalıntıları bulundu.

 

 

     Kürdistan’ın en büyük gölü olan Van Gölü’nde, suyun içinde yeni kale kalıntıları bulundu.

     Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Adilcevaz (El Cewaz) ilçesinde, Van Gölü’nde araştırma yapan TRT’nin “Mavi Tutku” belgeseli ekibi, önce drone ile havadan görüntülediği göle dalış yaptı. Burada bir süre inceleme yapan ekip, Adilcevaz Kalesi’nin uzantısı olduğu tahmin edilen yeni kale kalıntılarına ulaştı.

     Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kıyıya yakın alanda oldukça ilginç ve dikkat çekici mimarî yapılar keşfedildiğini söyledi. Bu yapıların kendilerini heyecanlandırdığını belirten Işıklı, “Van’ın karasal alanlarında çok güçlü arkeolojik ve kültürel yapılar olduğunu biliyoruz. Bunun suyun içinde de olması bizi çok heyecanlandırdı. Bir süredir göle dönük hedeflerimiz ve araştırma projelerimiz vardı. Bu belgesel çekimleriyle güzel sonuçlar elde edildi” dedi. Işıklı, yeni görüntüler üzerinde çalışma yapacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Sualtı görüntülerini izledik. Bu gördüklerimiz bizde hayranlık uyandırdı. Çok güçlü anıtsal bir mimarinin su altında devam ettiğini gördük. Adilcevaz Kalesi’nin devamı niteliğinde bir mimarî oluşum var. Bu aşamadan sonra biz arkeologlar ve sanat tarihçileri sualtı çalışmaları ile bu arkeolojik dokuyu analiz edip tarihi ve işlevinin ne olduğu konusunda bilgi edineceğiz. Bu yapıların Ortaçağ ağırlıklı olduğunu düşünüyoruz. Ama daha kapsamlı ve sistematik çalışmalar yapılması gerekiyor. Ortaçağ’da burası çok önemli bir merkez ve bir kapı konumunda.”

     Dalgıç Cumali Birol ise birkaç gündür belgesel ekibiyle yeni çalışmalar yaptıklarını anlattı. Van Gölü havzasında keşfedilmeyi bekleyen yeni yapılar bulunduğunu vurgulayan Birol, “Buradaki mikrobiyalitlerle ilgili gerek karadaki kısmı gerekse su altındaki kısmının turizme açılması konusunda çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

     Van Gölü’nde iki yıl önce de 4 km’lik alanı kaplayan ve “sualtı peribacaları” olarak bilinen yaklaşık 20 m uzunluğundaki dikitler (mikrobiyalit) görüntülenmişti. Geçen yıl da Van Gölü’nde suyun içinde Urartu Kürt Krallığı dönemine ait 3 bin yıllık kale bulunmuştu. O keşiflerle ilgili Sediyani Haber’in yayınladığı habere şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.sediyani.com/?p=19690

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     30 HAZİRAN 2018

 

303 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir