Rojavalı 14 Yaşındaki Evin, Diyarbakır’da Okul Birincisi Oldu

 

isediyani

Rojava (Suriye Kürdistanı)’nın Qamîşlo kentinden Diyarbakır (Diyarbekir)’a göç eden ailenin 14 yaşındaki kızı Evin Ali, okulunun birincisi, Diyarbakır’ın beşincisi oldu.

 

     Rojava (Suriye Kürdistanı)’nın Qamîşlo kentinden Diyarbakır (Diyarbekir)’a göç eden ailenin 14 yaşındaki kızı Evin Ali, okulunun birincisi, Diyarbakır’ın beşincisi oldu. Qamîşlo’dan 5 yıl önce Diyarbakır’a göç etmek zorunda kalan Evin Ali, 9’uncu sınıflar arasında okul birincisi, Diyarbakır’daki imam hatip okulları içinde ise beşinci oldu.

     Medyaya konuşan Evin, “Türkçe’yi televizyon, çocuklar ve sokaktan öğrendim. Kendimi geliştirerek onlardan daha iyi oldum. Her yıl başarılı oldum. Şimdi de dokuzuncu sınıflar genelinde okulumda birinci oldum. Diyarbakır genelinde ise beşinci oldum. İnşallah gelecek yıl Diyarbakır genelinde de birinci olacağım” dedi. Sokaklarda birçok hasta ve yaralı göçzede gördüğünü belirten Evin, onları tedavi edip iyileştirebilmek için doktor olmak istediğini ifade etti.

     Evin’in 6 kız ve 1 erkek çocuğuna sahip babası Ali Davut, zor şartlarda çocuklarını okutmaya çalışıyor. Evin’in İngilizce öğretmeni olan babası Ali Davut, “Ben İngilizce öğretmeniyim. Çocuklarıma da İngilizce öğrettim. İngilizce bildikleri için daha başarılı oluyorlar” diye konuştu.

     Hem Suriye Göçzedeler Okulu’na hem de Türkçe eğitim veren İmam Hatip Lisesi’ne giden Evin, zamanının çoğunu ders çalışarak geçiriyor.

     Evin’in kızkardeşi Jin Ali ise, “Evin niye başarılı oldu? Evin oyuna vakit ayırmıyor. Boş işlerle uğraşmıyor. Her gün birkaç saat ders çalışıyor. Bundan dolayı arkadaşlarından daha başarılı oldu. Evin şimdi doktor olmayı hayâl ediyor. Çalışkan olduğu için doktor olacağına inanıyorum” dedi.

     Sediyani Haber olarak bizler de Evin kızımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz

     RÛDAW, SEDİYANİ HABER

     30 HAZİRAN 2018

 

616 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir