Hatay’da İki Kafalı Bebek Dünyaya Geldi

 

isediyani

Hatay’da Suriyeli bir kadın, iki kafalı bebek doğurdu…

 

 

     Hatay’da iki kafalı bebek dünyaya geldi. Dünyada sıklığı her 5 bin canlı doğumda bir vaka olarak görülen ikiz kafa teşhisiyle doğan Suriyeli 3 günlük bebek, başarılı ameliyatla kafatasının arkasındaki bölümden kurtuldu.

     Her 5 bin canlı doğumda bir vaka olarak görülen “cranium bifidum” ikiz kafa teşhisiyle doğan Suriyeli 3 günlük bebeğin, Türkiye’de gerçekleştirilen başarılı ameliyat sonrası kafatasının arkasındaki bölüm alındı.

     Suriye’nin Halep şehrinde yaşayan ve 7’inci çocuğu Abdullatif Şekrak’a hamile olan Suriyeli Sana Hilel, Hatay’daki Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde sezaryen ile doğum yaptı. Çift başlı bir çocuk olarak dünyaya gelen bebek, Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Koparan tarafından ameliyat edildi.

     Çift başlı bir çocuğu dünyaya gelen Suriyeli Firas Şekrak ile Sana Hilel çiftine bebeğin riskli olduğu için hemen ameliyat edilmesi gerektiği söylendi. Suriyeli çift Halep’ten gelerek Türkiye’de doğan minik bebeklerini hemen İskenderun’da bulunan özel bir hastaneye getirdi. Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Koparan, yeni doğan bebeği müşahede altına alarak, bebeğin ameliyata hazır hale gelmesi için 3 günlük uğraşın ardından başarılı ameliyatı gerçekleştirdi.

     Tıbbî olarak “meningoensefalosel” veya “cranium bifidum” yani “iki kafa” olarak bilinen bu rahatsızlığın tedavisinde en etkili yöntemin yeni doğum döneminde yapılacak operasyon olduğunu belirten Op. Dr. Mehmet Koparan, “Anne karnında iken bu rahatsızlık biliniyor ve bilindiği için bu doğumu sezaryenle gerçekleşiyor. Sezaryen doğumun sonrasında bebeğin başındaki kitlenin büyük olması, içinde beyin dokularının olması dolayısıyla hastaneden ameliyatın yapılacağı bir merkeze bize gönderildi. Bizler de kliniğimizde bu bebeği yatırdığımızda bebeğin yaklaşık 3 kiloya yakın kendi ağırlığı, 1 kiloya yakın da başının arkasındaki kitlenin bir ağırlığı vardı. Ameliyat öncesinde beslenme ve diğer cerrahî hazırlıklarını yaptıktan sonra ameliyata aldık. Her 5 bin canlıda bir görülen, kızlarda kafanın ön tarafında, erkeklerde ise kafanın arka tarafında daha çok görülmek kaydıyla ortaya çıkan bir hastalıklar grubu olan bu hastalık tek bir hastalık değil. Bu kesenin içerisinde, beynin üretmiş olduğu beyin suyu, ‘meninks’ dediğimiz beynin farklı bir kısmı, bir kısmında beynin kendisiyle birlikte, diğer elemanlar olabiliyor. Bir kısmında ise beynin su üreten ve suyu depolayan ve ‘ventrikül’ diye adlandırdığımız yapıyla olan gruplar. Yani bu hastalık dört farklı grup olabiliyor. Bizim bu ameliyata aldığımız hasta grubu, yaşamla veya ileriki dönemde çocuğun zekâsıyla esas etkileşimde olan grup. Bu gruptaki hastaların arka taraftaki beyin sapı, solunumu sağlayan bölge olması dolayısıyla her ne kadar ameliyat yapılsa bile ameliyat öncesi ve sonrasındaki dönemde, bu bebekler sonulum yetmezliğinden kaybediliyor. Biz bebeği ameliyata aldık ve bütün işlemlerden sonra gayet başarılı bir ameliyat yapıldı. Ameliyat sonra yoğun bakıma aldık. 6 – 8 saatlik bir takipten sonra bebeği makineden ayırıp kendi solunumu altında takibimizi sağladık. Bugün ameliyatın yaklaşık üçüncü, bebeğin doğumunun ise altıncı günündeyiz. Bebek şu an kuvöz içerisinde, vücût ısısı kontrolü, diğer beslenmeleri, solunum yönünden takibi akciğerleri daha tam gelişmediği için ona bağlı solunum sıkıntısı oluyor. Ancak şu ana kadarki takiplerimiz içerisinde sorunsuz bir şekilde devam ediyoruz. İlerleyen dönemlerde çocuk doktorunun önerilerinin ardından bebeği ailesine teslim edeceğiz” dedi. Bebeğin amcası Suriyeli Hüsem Şekrak da Dr. Koparan’a, gerçekleştirdiği başarılı ameliyattan dolayı teşekkür etti.

     3 kg’a yakın doğan, başının arkasındaki kitle de 1 kg’a yakın olan bebek, başarılı geçen operasyon sonrası yoğun bakımdan çıkarıldı. Durumu iyi olan bebeğin tedavisi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde devam ediyor.

     AJANSLAR

     29 HAZİRAN 2018

 

362 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir