Çorum’da İnşâ Edilen Hitit Köyü Tamamlanmak Üzere

 

isediyani

Çorum’da Hititler’e 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşaş’ın tanıtımı için inşâ edilen Hitit köyünde turistler Hitit hapishanelerinde konaklayacak.

 

     Çorum’da Hititler’e 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşaş’ın tanıtımı için inşâ edilen Hitit köyünde turistler Hitit hapishanelerinde konaklayacak. Köye gelecek ziyaretçiler, 3 bin 500 yıl önce Hititler’in günlük yaşantısına tanık olup dönemin hapishanesine benzer odalarda konaklama fırsatı bulacak.

     Çorum, Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden Hatti ve Hititler’in kültürel mirasına evsahipliği yapıyor. “Tarihî Milli Park” ilân edilen Boğazkale ilçesindeki Hititler’in başkenti Hattuşaş, antik şehri çevreleyen 6 km’lik surları, anıtsal kapıları, 71 m uzunluğundaki yeraltı geçidi, Büyükkale’deki sarayı, bugüne kadar açığa çıkarılan 31 tapınağı, kentin kuzeydoğusundaki Büyükkaya sırtlarında açığa çıkarılan çok büyük boyuttaki buğday siloları ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ile görülmeye değer mekânlar arasında yer alıyor.

     Ören yerindeki bazı yapı ve mimarî toplulukların kusursuz biçimde korunması dolayısıyla 28 Kasım 1986’da UNESCO’nun “Dünya Mirası Listesi”ne, bilinen en eski Hint – Avrupalı dili temsil eden çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılında UNESCO’nun “Dünya Belleği Listesi”ne alınan Hattuşaş’ın tanıtılması ve turist sayısının artırılması amacıyla Boğazkale Kaymakamlığı tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Kaymakam Turan Soğukoluk, yaptığı açıklamada, turizmin canlandırılması ve turist sayısının artırılması amacıyla ilçe merkezindeki 7 dönüm arazi üzerine kurdukları Hitit köyünün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Soğukoluk, Hitit köyünde turistlerin konaklayacağı “Hitit hapishanesi” konseptindeki odaların da inşâ edildiğini belirtti. Soğukoluk, “Hitit köyünde, Hititler’in o dönemdeki yaşantısından kesitler sunmayı amaçlıyoruz. Nitekim inşaat çalışması bittiği zaman bu köyde Hitit dönemine ait taş, demir ve çömlek atölyeleri, kralın tahtının da bulunduğu kral odası, turistlerin rahatlıkla konaklayabileceği ve o dönemdeki atmosferi yaşayabileceği dinlenme alanları oluşturulacak. Üç adet hediyelik eşya dükkânları olacak. Mimarisi de Hititler’e özgü bir mimarı olacak” dedi.

     ANADOLU AJANSI

     28 HAZİRAN 2018

 

389 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir