Avrupa Ordusu Kuruluyor

 

isediyani

AB üyesi 9 ülke, kriz döneminde hızlı bir şekilde müdahaleyi kolaylaştıracak bir askerî kuvvet kurmak için niyet mektubu imzaladı.

 

     Avrupa Birliği (AB) üyesi 9 ülke, kriz döneminde hızlı bir şekilde müdahaleyi kolaylaştıracak bir askerî kuvvet kurmak için niyet mektubu imzaladı.

     Lüksemburg’da AB Dışişleri Konseyi için biraraya gelen 9 ülkenin savunma bakanları, “Avrupa Müdahale İnisiyatifi” olarak adlandırılan ve kriz durumlarında askerî güçlerin hızlı bir şekilde harekete geçirilmesini öngören savunma işbirliği projesi için niyet mektubuna imza attı.

     Fransa’nın öncülüğüyle ortaya çıkan inisiyatife Almanya, Belçika, Britanya, Danimarka, Hollanda, Estonya, İspanya ve Portekiz katıldı. AB’yle ayrılık sürecine ilişkin müzakereler yürüten Britanya’nın inisiyatife dahil olması ise dikkati çekti. İnisiyatifin Britanya’nın birlikten ayrıldıktan sonra da üye ülkelerle savunma alanında işbirliğini sürdürmesine imkân tanıyacağı düşünülüyor.

     İnisiyatif dahilinde yürütülecek operasyonlara ülkelerin destek verip vermeyeceğinin ise ulusal bir karar olacağı belirtiliyor.

     AB içinde 9 ülkenin diğer üyelerden bağımsız bir şekilde hareket ederek savunmaya yönelik ortak adım atma kararı, birlik içinde bölünmeye yol açabileceği yorumlarını beraberinde getirdi.

     AJANSLAR

     26 HAZİRAN 2018

357 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir